Prema navodima američkog svemirskog zapovjedništva, dio ruske rakete je nekontrolirano ušao u Zemljinu atmosferu.
Ruske vlasti su raketu Angara-A5 lansirale u ponedjeljak, 27. decembra, iz svemirske luke Plesetsk. Htjele su u sklopu tog projekta testirati novu gornju raketnu fazu, poznatu kao Persei startna raketa.
Većina svemirskih krhotina izgori pri ponovnom ulasku u Zemljinu atmosferu te ne predstavlja neku opasnost za ljude, no moguće je da bi veći dijelovi mogli prouzročiti štetu ako padnu u naseljena područja, piše CNN.
"Trebala je ući u orbitu i tamo ostati mnogo hiljada godina"
Američko svemirsko zapovjedništvo priopćilo je u srijedu da je raketa ponovno ušla u Zemljinu atmosferu na području iznad južnog Tihog okeana, no da će biti jako teško utvrditi gdje su tačno pale krhotine.
Holger Krag, voditelj Ureda za svemirske krhotine Europske svemirske agencije (ESA), rekao je u srijedu da je dio ruske rakete ušao u atmosferu brzinom od 7.5 kilometara u sekundi.
"Iako je bila vrlo mala vjerovatnost da bi raketa prouzročila štetu ili nekoga ozlijedila, rizik je bio stvaran i to se ne može zanemariti", kazao je Krag i dodao da je dio rakete u pitanju bio težak oko 4 tone i dugačak deset metara.
Ruska raketna faza nije trebala na ovaj način ući u Zemljinu atmosferu.
"Trebala je ući u orbitu i tamo ostati mnogo hiljada godina", rekao je Krag.