Na početku današnjeg ročišta Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, pred Sudom BiH, na prijedlog sudije Mirsada Strike, predmet je razdvojen na dva predmeta, što znači da će se u nastavku suđenja odvojeno suditi Dodiku, a odvojeno Lukiću. Sudija Strika je taj prijedlog obrazložio zdravstvenim stanjem osumnjičenog Lukića i nepoznanicom do kada bi on mogao ostati hospitaliziran, što može ugroziti dinamiku održavanja ročišta i u narednom periodu.
Sudija Strika je podsjetio da su ročišta već odgađanja u tri navrata. Prijedlogu sudije Strike usprotivila se odbrana i Dodika i osumnjičenog Lukića, dok je Tužilaštvo BiH ocijenilo da su stvoreni uvjeti za razdvajanje predmeta.
Zbog čega je Lukić u bolnici
Strika je izrazio sumnju u to da je Lukić hospitaliziran upravo zato da bi ročište bilo odgođeno. Kazao je da nije dobio detaljnu medicinsku dokumentaciju, ali da iz onoga što vidi može zaključiti da je u pitanju povišeni krvni pritisak, što je, kako je rekao Strika, tegoba koju mnogi imaju. Strika je ostavio otvorenu mogućnost da, ukoliko Lukić bude bolje, predmet ponovo bude spojen.
Nakon što je Strika zaključio da razdvaja predmet, odbrana Dodika zatražila je izuzeće sudije Strike, čime su ponovo uspjeli odgoditi i početak glavnog pretresa. Istovremeno je Dodikova odbrana zatražila i izuzeće sedam sudija Suda BiH, među kojima su Zoran Božić, Šaban Maksumić, Darko Samardžić, Redžib Begić, Hilmo Vučinić i Minka Kreho. Naime, ove sudije su bili članovi Vanraspravnog krivičnog vijeća koje je odlučivalo o zahtjevu odbrane Milorada Dodika za prijenos nadležnosti za ovaj proces na sud u Banjoj Luci.
Dodikov advokat Goran Bubić kazao je da smatraju da je to Vijeće neosnovano odbacilo njihov zahtjev. Sudija Strika je ocijenio ovakav zahtjev neuobičajenim, ali je rekao da će i ovaj zahtjev, kao i svi raniji, proći proceduru.
Sudija Strika je zakazao naredno ročište za 30. januar. Inače, ono je bilo zakazano za 24. januar, ali je zbog novonastale situacije, ipak zakazano za 30. januar. Bubić je optužio sudiju Striku da zakazivanjem ročišta, prejudicira ishod odlučivanja po zahtjevu za njegovo izuzeće. Strika je uzvratio kako ima dovoljno vremena i da će se do tada znati ko će nastaviti suđenje.
Ostalo je nejasno iz Strikinog odgovora, a na pitanje Bubića, hoće li se Lukić pojaviti na ročištu 30. januara, jer je sudija kazao da se Lukić može pojaviti ako mu zdravstveno stanje do tada bude bolje.
Najveće iznenađenje danas je obraćanje Milorada Dodika. Naime, Dodik je tražio da se obrati Sudu, što mu je sudija dozvolio. Tražeći da govori, Dodik je već ustao, pa nije bilo potrebe da ga se poziva da ustane. Podsjećamo, Dodik niti jednom do sada nije ustao na ročištima, čime je iskazivao nepoštivanje Suda BiH. Dodik je rekao da je on jedini optuženik u BiH kojemu se sudi zato što je poštovao Ustav RS, koji je usklađen sa Dejtonskim sporazumom i, kako je kazao, nigdje ne piše da Ustav mora biti usuglašen sa visokim predstavnikom, a pogotovo ne, kako je rekao, "lažnim visokim predstavnikom".
U svoju odbranu zbog čega je donio ukaz o proglašenju zakona kojim se neće objavljivati odluke visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Christiana Schmidta u RS, Dodik je kazao da Bošnjaci u RS, odnosno Bošnjaci u Vijeću naroda RS nisu ni uložili veto na zakon zbog čega je on bio, kako je ustvrdio, u zakonskoj obavezi donijeti ukaz.
"Bošnjaci nisu stavili veto, znači da nije bio urušen vitalni nacionalni interes Bošnjaka i na taj način su stvoreni uslovi da ja donesem ukaz. A to su mi nalagali i pozitivni propisi, jer da to nisam uradio, prijetila mi je kazna zatvora do 12 godina. Želim reći da je Tužilaštvo BiH iz političkih razloga pokrenulo proces protiv mene, čak ni u optužnici ne piše da sam ja nešto zloupotrebljavao. Ovi tužioci su izvrgnuli ruglu Tužilaštvo BiH i doveli su u pitanje pravnički obraz. Prihvatili su da jedan stranac interveniše u jednoj suverenoj zemlji, pali su na svim ispitima i to su radili zbog ostrašćenosti prema meni. RS poštuje Ustav BiH, a ovo što Tužilaštvo BiH radi je izvan bilo kakvog razumnog ponašanja. Ovo je silovanje prava i inkvizicija. Ovi tužioci su obične pravne ništarije", rekao je Dodik.
Aplauz u sudnici
Nakon ovih riječi reagirao je sudija Strika upozorivši Dodika da ne vrijeđa tužioce. On je rekao da je to njegov stav da jedan stranac ne može nametnuti izmjene Krivičnog zakona i da tužioci postupaju po tome.
„Ovaj sud ne smije dozvoliti da ga se uvuče u političke procese. Ja sam poštovao Ustav RS i zato sam ovdje. Ako hoćete, vi možete spasiti dignitet ovom sudu“, rekao je Dodik sudiji.
Dodik je kazao sudiji Striki da smatra da bez razloga nije uvažio medicinsku dokumentaciju Miloša Lukića.
"Ja znam momka, ovo je za njega stresno", rekao je Dodik, na šta je sudija Strika kazao da je ovo svima stresno. Dodik je uzvratio kako njemu nije i kako je za njega ovo scena koju će iskoristiti, a da bi se spasio obraz Suda BiH ovo treba prekinuti.
Nakon toga se u dijelu sudnice gdje sjede Dodikovi simpatizeri, začuo gromoglasan aplauz. Strika je zatim kazao prisutnima kako su oni visokobrazovani ljudi i kako nema razloga da prave nered u sudnici.
Advokat Goran Bubić je potom problematizirao termin za naredno ročište, kazavši da 30. januara ima ročište u drugom predmetu. Međutim, sudija je kazao da je to stvar odbrane šta će u tom smislu zahtijevati, ali da on mora zakazati ročište ostao on sudija u predmetu ili ne.