nikkei

Šta se desilo s berzom: Slom ili “ispad”?

Nakon pada cijena na vodećim svjetskim berzama - posebno vodećeg japanskog indeksa Nikkei - berze su u utorak prije početka trgovanja ponovno krenule u plusu.

Za berzovnu stručnjakinju Moniku Rosen to nije bio slom berze, iako je vodeći japanski indeks početkom sedmice pao za oko 12 posto, rekla je Rosen za Ö1 “Morgenjournal”, piše oe24.

Umjesto toga, odgovorne su posebne situacije u Japanu i neodlučni koraci u kamatnim stopama u SAD-u.

Stručnjakinja za tržište dionica opisala je povećanje cijena u prvoj polovini godine kao "vrlo, vrlo sportsko", posebno u Japanu. U tom pogledu svakako je bilo mjesta za napredak. "To je možda bio izuzetak", primijetila je Rosen.

Ne bi klasificirala korekciju tečaja u Japanu kao "ne ispod očekivanog", ali je ukazala na nekoliko posebnih situacija: početak ekonomske slabosti, zajedno s porastom kamatnih stopa. Jači jen također je otrov za izvoznu naciju Japana.

Po njenom mišljenju, volatilnost će se nastaviti, ali "ne bih prognozirala pad", istakla je Rosen.

U SAD je središnjoj banci trebalo previše vremena za smanjenje kamata, rekla je Rosen, koja je i potpredsjednica Austrijsko-američkog društva.

Činjenica da se privreda hladi nakon naglog povećanja kamata je žalosna - posebno za one koji su izgubili posao.

"Postoje učesnici na tržištu koji vjeruju da će centralna banka neočekivano smanjiti kamatnu stopu", istaknula je Rosen, ali očekuje smanjenje kamatne stope na sljedeći redovni datum sredinom septembra. Pitanje je samo da li za četvrtinu ili pola poena. Potom bi trebala uslijediti daljnja sniženja - ako podaci s tržišta rada budu takvi.

Očekivanja u tehnološkoj industriji, a posebno u umjetnoj inteligenciji, bila su velika. Nada u tehnologiju bila je, kako je primijetila Rosen, donekle pretjerana.

Međutim, ne samo nekoliko tehnoloških dionica, već i čitavi sektori na tržištu dionica dobit će vjetar u leđa.