Prisustvo Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i predsjendika SNSD-a na Kongresu Stranke pravde i razvoja (AKP) u Ankari na kojem je za stranačkog predsjednika ponovo izabran aktuelni predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan još jednom je potvrdilo privrženost turskog predsjednika Miloradu Dodiku, ali i Dodikovu "ljubav" prema Erdoganu.
Jer, kako drugačije objasniti Erdoganov poziv na Kongres AK partije u Ankari, predsjedniku SNSD-a i njegovoj prvoj saradnici i članici Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, i to baš u vrijeme kada ovih dvoje SNSD-ovaca predvode žestoku ofanzivu i udare na državne institucije BiH, negiraju genocid, diskriminiraju Bošnjake, šire islamofiju…
Pokušaj Izetbegovićevog političkog "oživljanja"
Ne može turski predsjednik ne znati sve ove činjenice, a istovremeno govoriti da je prijatelj BiH i srdačno pozivati i ugošćavati upravo Dodika i Cvijanović kao uvažene i priznate goste, dok ovaj "dvojac" radi na blokadi i rušenju BiH i njenih institucija, te otvoreno negira i državu BiH i njenu imovinu.
No, sve to očigledno ne smeta Erdoganu i on se kada je u pitanju BiH ne drži one "neprijatelji mojih prijatelja su i moji neprijatelji".
Kako saznaje Raport, Erdogan je Dodika u goste pozvao, prvenstveno kako bi preko njega pokušao politički "oživjeti" svog prijatelja i kuma Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA.
Kako tvrde izvori Raporta upućeni u dešavanja u SNSD-u Erdoganov susret s Dodikom, u stvari je pokušaj da se SDA vrati u vlast u BiH.
Naš sagovornik tvrdi da u tom kontekstu Erdoganu ne smetaju Dodikovi napadi na BiH, kao i megalomanski zahtjevi prema SNSD-ovim koalicionim partnerima iz Federacije BiH, odnosno Trojci jer to u stvari otvara put za mogućnost pregovora s Dodikom da vrati SDA i Izetbegovića, kao stare koalicione partnere u vlast.
"To nije nemoguće. Bilo je takvih pokušaja i prije formiranja ovog Savjeta ministara BiH. Istovremeno, Dodiku treba svaki mogući saveznik u ovom trenutku. Kako na političkom, tako i na finansijskom planu. Generalno, odnosi SNSD i Trojke prilično su zaoštreni. Dragan Čović pokušava da to 'ispegla', ali mislim da će to ići teško. Sad su na stolu najteže teme. A Evropska unija vrši pritisak da se usvoji još koji zakon do Nove godine kako bismo u paketu sa Ukrajinom i Moldavijom počeli pretpristupne pregovore sa EU. Kažu da je na stolu ozbiljna finansijska šargarepa iz EU za region Zapadnog Balkan", kaže naš sagovornik dobro upućen u dešavanja u koaliciji na državnom nivou.
Dalje naši sagovornici tvrde da Bakir Izetbegović upravo preko Erdogana pokušava da se ponovo zbliži s Dodikom, a sve kako bi on učestvovao u raspodjeli "kolača" koji se očekuje kroz značajnu "finansijsku injekciju" EU za Zapadni Balkan i BiH, a zašto je pretpostavke stvorila upravo Trojka.
No, s obzirom na to da Izetbegović uz sebe ima Erdoana, očekivanja su da bi Turska uskoro mogla pokrenuti neku značajniju investiciju u entitetu RS što bi u ovom trenutku ogromnih zaduženja RS i "tihe izolacije" u koju je krenuo Dodik, za njega bila jedna od rijetkih "ruku spasa".
Slijedi li još jači pritisak na Trojku
Naši izvori tvrde da od Erdoanove izdašnosti zavisi hoće li Dodik u narednim danima krenuti s još jačim pritiskom na Trojku i još intenzivnijim udarima na BiH, a sve kako bi eventualno odstupanje od takvih zahtjeva uslovio ulaskom SDA u vlast.
Stoga, kažu dalje naši izvori, ne čudi što je današnjem Kongresu AK partije prisustvovao Dodik, a nije Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, nego je u ime te stranke u Ankari bila Jasmina Tokić-Bišćević, predsjednica Glavnog odbora SDA čije su prisustvo zasjenili Dodik i Cvijanovićka.
Izetbegović koji je raznim "prljavim igrama" osigurao da bude jedini kandidat za predsjednika SDA na stranačkom Kongresu koji se održava za sedam dana u Sarajevu, svjestan je da nema ništa od "stranačkog predsjednikovanja", pa stoga po svaku cijenu želi da uđe u vlast, a Erdoganov poziv Dodiku jedan je od koraka na putu ka ostvarenju te njegove želje.
Raznim mehanizmima i manipulacijama SDA to već čini na nivou nekih kantona, ali Izetbegovićev je cilj ulazak u vlast na državnom nivou, te slabljenje aktuelne većine u Parlamentu FBiH, gdje su, kako saznaje Raport, ponovo počele "političke trgovine" i pokušaj "kupovine poslanika" iz "crnih fondova" SDA koji su i stvarani između ostalog i za ovakve "potrebe".
Naravno, eventualni dogovor na relaciji "Erdogan-Dodik-Izetbegović" i pokušaj njegove realizacije zavisit će i od stava međunarodne zajednice u BiH koja je u posljednje vrijeme i indolentna i inertna naspram Dodikovih udara na ustavni poredak BiH i poduzimanju konkretnih sankcija protiv njega.
Inače, Dodik i Izetbegović su bili među bh. zvaničnicima koji su u junu ove godine prisustvovali inauguraciji turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, a nakon što je on pobijedio na izborima za predsjednika u Turskoj održanim u maju ove godine.
Prije toga, Izetbegović se s Erdoganom sastao u septembru prošle godine, nepun mjesec prije općih izbora u BiH, na kojima je Izetbegović izgubio u utrci za člana Predsjedništva BiH.
Posljednju komunikaciju, barem onu za koju javnost zna, Izetbegović i Erdogan su imali 29. juna, kada je SDA izvijestila da su „predsjednik SDA Bakir Izetbegović i predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan razmijenili čestitke povodom Kurban-bajrama".
Tada je navedeno, iako Izetbegović nije bio u to vrijeme, kao ni danas, ni na jednoj funkciji u vlasti da su njih dvojica razgovarali i „o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, te o odnosima dviju zemalja.“
Također, tada je istaknuto i da je "dogovoreno je održavanje sastanka Izetbegovića i Erdoana u narednim mjesecima, a da će domaćin sastanka biti predsjednik Republike Turske".
Od te najave prošlo je tri mjeseca, do sastanka Izetbegović-Erdogan nije došlo, ali jeste do ovog današnjeg Erdogan-Dodik.