Vijeće ministara BiH na sutrašnjoj sjednici u Sarajevu trebalo bi razmatrati i Prijedlog Odluke o visini naknade za izdavanje kvalifikovane potvrde kojom će se omogućiti upotreba sigurnog elektronskog potpisa.
Odluku je pripremila Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), a koju je Vijeću ministara na usvajanje uputilo Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Riječ je o odluci koju su državni ministri trebali usvojiti još na prošloj sjednici Vijeća ministara BiH, ali su njeno donošenje blokirali ministri iz RS, tačnije Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara. On je, kako saznaje Raport, na kolegiju uoči sjednice tražio skidanje ove odluke s dnevnog reda, jer joj se protivi MUP RS.
Iako je usvajanje ove odluke ključno za početak upotrebe elektronskog potpisa, za što je nadležna IDDEEA koja je stvorila sve preduvjete za primjenu ove novine koja bi značajno olakšala život građanima u BiH pri prevazilaženju barijera kod mnogih administrativnih usluga, ova odluka je i test za državne ministre o očuvanju nadležnosti koje ima IDDEEA i koje su utvrđene zakonima na državnom nivou.
Oslabiti IDDEEA-u i oteti joj nadležnosti
U ovom slučaju se radi o tome da već duže vrijeme institucije iz entiteta RS, prije svega MUP RS i Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Vlade RS (AIKT RS) sinhroniziranim i planskim akcijama pokušavaju faktički oteti nadležnosti IDDEEA-e, onemogućiti njen rad u punom kapacitetu i državnu Agenciju staviti pod kontrolu, na način da nijedna oduka iz ove institucije ne može proći na Vijeću ministara bez saglasnsoti MUP-a RS i Agencije za informaciono komunikacione tehnologije RS.
Uz pomoć državnih ministara iz RS plan blokade IDDEEA-e u procesu uvođenja elektronskog potpisa i uopće digitalizacije za sada režimu iz RS i uspijeva.
Naime, osim što je s dnevnog reda prošle sjednice Vijeća ministara BiH bez ikakvog objašnjenja skinuta navedena odluka, skinute su i još tri tačke koje su se odnosile na IDDEEA-u i od čijeg usvajanja zavise i druge aktivnosti ove agencije.
Kako saznaje Raport, iza svega se krije lični finansijski interes nekoliko pojedinaca u RS koji su namjeravali nove digitalne tehnologije kroz provedbu elektronske identifikacije i elektronskog potpisa provoditi uključivanjem firme Prointer, koja je sada na američkoj 'crnoj listi' ili neke druge 'alternativne' kompanije koja će raditi po diktatu vladajućih struktura tom entitetu.
Da je riječ o strateškom djelovanju iz RS govore podaci da je krajem prošle godine osnovana Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Vlade RS (AIKT RS) na čijem je čelu Dragan Višnjić, nekadašnji savjetnik Milorada Dodika.
Režimska 'fabrika para' preko džepova građana
U Upravnom odboru ove entitetske agencije je Siniša Macan, bivši direktor IDDEEA-e, koji je sada zaposlen u MUP-u RS. Macan je bio hapšen zbog sumnji u zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja u vrijeme dok je bio na čelu IDDEEA-e, kao i pranje novca u slučaju poslovanja s kompanijom Mühlbauer, kojoj je dodijeljen posao za nabavku pasoša i drugih ličnih dokumenata.
Tužilaštvo BiH je ranije, nakon pet godina obustavilo istragu u ovom predmetu za koji je prvobitno tvrdilo da je formiranjem i određivanjem cijene dokumenata stečena nezakonita imovinska korist.
Javnost nikada nije saznala prave razloge obustave ove istrage.
U međuvremenu, Macan je angažiran u IT sektoru MUP-a RS iz kojeg zajedno sa Sinišom Karanom, ministrom unutrašnjih poslova RS pokušava urušiti IDDEEA-u, a sve s ciljem kako bi MUP RS zajedno sa Agencijom za informaciono-komunikacione tehnologije Vlade RS (AIKT RS) vršio poslove izdavanja elektronskog potpisa.
I dok bi IDDEEA upotrebu elektronskog potpisa za građane BiH omogućila u okviru cijene od 18 KM, koliko se sada plaća za izdavanje lične karte, u RS su planirali elektronski potpis naplaćivati 150 KM za fizička lica, a za pravna 1.000 KM.
U prateće poslove bile bi uključene firme bliske Miloradu Dodiku i jasno je da je da je osmišljen plan da Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Vlade RS uz suport MUP-a RS bude svojevrsna 'fabrika para' za vladajući režim u tom entitetu koji je sve više pogođen posljedicama zaduženja i sankcija.
Posljednjih mjeseci MUP RS kontinuirano šalje dopise prema Vijeću ministara i drugim nadležnim institucijama na nivou BiH, osporovajući nadležnost IDDEEA-e, iako entitetsko ministarstvo nema nikakve ingerencije nad ovom državnom institucijom.
No, planove za uzimanje para od građana, te oduzimanje nadležnosti od IDDEEA-e, sada Dodikovim kadrovima kvari državna Agencija koja se svim zakonskim sredstvima odupire sve žešćim napadima.
Podršku IDDEEA-i u digitalizaciji za koju joj nadležnsot osporavaju iz RS iako državna Agencija ima sve certifikate kao ovjerivač, dali su i predstavnici međunarodne zajednice u BiH.
Međutim, zabrinjavajuće je što se iz Vijeća ministara BiH, ali i iz Parlamentarne skupštine BiH kao zakonodavca regulative koja precizira nadležnosti IDDEEA-e, upravo činjenicama koje proizilaze iz zakonskih odredbi ne suprotstave udarima iz entiteta RS na ovu državnu instituciju.
Za sada u Vijeću ministara BiH šute, a već sutra ćemo znati hoće li ministri iz RS-a ponovo spriječiti usvajanje odluka koje se tiču poslova iz nadležnosti IDDEEA-e , a prevashodno su od interesa za građane.
Bit će to vjerovatno i prekretnica u odnosu građana prema vlastima koje godinama naplaćaju od građana čip u ličnoj karti koji najviše utiče na cijenu od 18 KM, a ne koristi onome čemu je namijenjen.