Sumnjive prakse

Šta se krije iza optužbi protiv TikToka?

TikTok bi mogao biti gotov u SAD za nekoliko dana. Nekoliko dana ranije, i pristalice zabrane i kritičari ponovo su stisnuli gas. Pristalice optužuju kompaniju za špijunažu i veze sa kineskom državom.

U isto vrijeme, čini se da SAD već cilja na sljedeću kinesku kompaniju Tencent. Kritičari, s druge strane, sumnjaju da zabrana i optužbe protiv drugih kineskih kompanija imaju za cilj zaštitu ekonomskih interesa američkih kompanija.

Thomas Wolfensberger ima dugogodišnje iskustvo u ovoj oblasti. On je za “20 minuta” dao ocjenu šta se krije iza navoda i može li biti zabrana TikToka na nekom drugom mjestu.

Šta se krije iza optužbi protiv TikToka i Tencenta?

Optužbe protiv TikToka, posebno u vezi sa špijunažom i prenosom podataka državnim organima, nisu neosnovane. TikTok prikuplja podatke daleko iznad onoga što je potrebno za pokretanje aplikacije. Pogled na odjeljak o privatnosti aplikacije u App Storeu pokazuje da TikTok, naprimjer, bilježi tačnu GPS lokaciju korisnika, čak i ako se aplikacija aktivno ne koristi.

Mrežni podaci, uključujući IP adrese i WiFi informacije, kao i historija pretraživača, odnosno sve web stranice koje korisnik posjeti, također se snimaju.

Ali da li i sopstveni ekonomski interesi SAD igraju ulogu?

SAD jasno štite svoje kompanije kroz regulatorne mjere i također koriste brige o zaštiti podataka kao geopolitičko oruđe. Istovremeno, rasprava o TikToku pokazuje koliko platforme kao što su Google, Meta i TikTok dominiraju globalnim tržištima.

Prema studiji Swiss Electronic Media Interest Group, oko dvije milijarde franaka od reklamnog novca teče iz Švicarske na međunarodne platforme svake godine. Istovremeno, domaće medijsko tržište je u padu. Veliki dio lokalnog reklamnog novca teče u inostranstvo, što ne samo da donosi ekonomske nedostatke, već utiče i na zaštitu podataka.

Dakle, postoji li potreba za djelovanjem i u drugim zemljama?

Evropski i švicarski zakonodavci trebali bi bliže regulirati prikupljanje podataka na platformama poput TikToka i ograničiti ga na minimum. Ne bi trebalo dozvoliti prikupljanje podataka kao što su precizna lokacija, informacije o povezanim uređajima ili korištenje drugih aplikacija bez valjanog razloga. Ova vrsta prikupljanja podataka izgleda invazivna i nesrazmjerna.

Također bi bilo logično u ekonomskoj politici da Švicarska promovira lokalne alternative. Primjeri iz Švicarske pokazuju da je moguće upravljati inovativnom platformom koja istovremeno poštuje privatnost i jača domaću ekonomiju.