geopolitičke igrice

Šta se krije iza Putinove ‘želje’ da Kamala Harris pobijedi Donalda Trumpa

Ruski predsjednik Vladimir Putin sasvim sigurno neće podržati niti jednog kandidata za predsjednika SAD.

Ovdje se, konkretno, misli na Donalda Trumpa, iako su iz Moskve stigli signali da Kremlj podržava Kamalu Harris.

Budući da su odnosi između Moskve i Washingtona tako loši, Putin zna da bi bilo kakvo podržavanje kandidata zapravo moglo naštetiti njihovim šansama u novembru, umjesto da ih poboljša.

Dakle, to bi moglo biti ono što Putin ovdje pokušava učiniti, nadajući se da će Donald Trump umjesto toga preuzeti vlast.

A zašto bi on to htio? Jer po svoj prilici to bi značilo smanjenje američke pomoći Ukrajini, što bi zauzvrat značajno povećalo izglede Rusije na bojnom polju, piše Sky News.

Izbori bi mogli biti "izbor za američki narod", kako je rekao g. Putin, ali je jasno da ih Moskva vrlo pažljivo promatra.

U svjetlu sve lošijih odnosa SAD i Rusije dolazi i zabrana Russia Today, ruske državne TV-stanice.

SAD je optužio ruskog TV stručnjaka i njegovu suprugu za dvije odvojene sheme za kršenje sankcija uvedenih nakon invazije Moskve na Ukrajinu.

Ministarstvo pravosuđa tvrdi da su Dimitri Simes (76) i Anastasia Simes (55) sudjelovali u zavjeri za kršenje sankcija "za dobrobit sankcioniranog ruskog televizijskog kanala Channel One Russia", te za pranje sredstava stečenih kroz shemu.

Par ima dom u američkoj saveznoj državi Virginiji, ali "i dalje su na slobodi i vjeruje se da su u Rusiji", priopćio je odjel.

Obojica su optuženi po jednoj tački za urotu za kršenje Zakona o međunarodnim izvanrednim gospodarskim ovlastima, po jednoj tački za kršenje zakona i po jednoj točki za urotu za počinjenje međunarodnog pranja novca.

Prijeti im do 20 godina zatvora ako budu osuđeni.

Uz sve što se dešava u odnosima između SAD i Rusije, podrška Vladimira Putina bilo kojem kandidatu značila bi jako loš rejting. Vjerovatno zato i dolaze "signali" da Putin 'navija' za Kamalu Harris.