Region

Šta se krije iza Vučićeve zabrinutosti zbog ulaska desničara u Skupštinu Srbije?

Srbija je otišla previše udesno. Nekoliko puta je ovo Aleksandar Vučić sinoć kazao dok je držao svoj teatralni pobjednički govor u štabu SNS-a.

Nije slučajno da je Vučić, uprkos ubjedljivoj pobjedi, isticao uprave to da su dvije ultradesničarske stranke prešle cenzus i ušle u Skupštinu Srbije.

No, ko su desničari koji su prešli cenzus?

Prvo tu je lista Dveri - POKS. Dveri vodi notorni Boško Obradović, čovjek koji propagira četništvo i neskriveni je rusofil. POKS je Pokret za obnovu Kraljevine Srbije i iz naziva je jasno da se radi o ultrakonzervativcima čiji je cilj monarhistička Srbija.

Pored ove liste u Skupštinu Srbije ući će i Zavetnici, koji su kandidirali za predsjednicu Milicu Đurđević Stamenkovski. Njihova politika je proruska i pronacionalistička.

No, prema brojnim analitičarima, Vučićeva izjave imaju propagandni cilj da se iskaže lažna zabrinutost koja ima za cilj njegovo pozicioniranje kao umjerenog političara koji se bori za Srbiju u teškim vremenima i koji će biti medijator.

Vučić bi tako mogao iskoristi desničare da sebe u očima EU i Zapada nastavi predstavljati kao 'manje zlo' s kojim je lakše i bolje sarađivati jer se on, bar deklarativno, zalaže za članstvo Srbije u EU i zapadne principe.

Nije zato slučajno Vučić izjavio da je ukrajinska kriza utjecala ne izbore, aludirajući da je rast popularnosti desničara upravo rezultat toga.

"SNS neće udovoljavati glasačkom tijelu", rekao je Vučić dalje vjerovatno šaljući poruku da neće biti - javno - na poziciji Rusije što ogroman dio glasačkog tijela Srbije misli i želi. Ali, ipak je istakao da će nastaviti graditi odnose sa Moskvom.

Dakle, ulazak krajnjih desničara u Parlament Srbije jeste znak u kojem pravcu ide glasačko tijelo ove države, ali isto tako ide naruku Vučiću da učvrsti svoju poziciju mirotvorca i umjerenog političara.