Teška depresija, demencija, dijabetes, opadanje kose, trajni gubitak čula, srčani problemi, najčešća su oboljenja koja ostaju poslije koronavirusa, i sa kojima će se građani Srbije boriti doživotno. Ambulante i bolnička odjeljenja uskoro neće imati kapaciteta, da i pored covid pacijenata, prime sve postcovid oboljele, koji pate od teških komplikacija. Ljekari tvrde da poslije pandemije covida19, tek stižu pandemije drugih bolesti.
I poslije pandemije, čeka nas pandemija, zaključak je ljekara koji govore za “Novu.rs” o postcovid komplikacijama koje traju doživotno, napadaju i mlade i stare, ali i zdravstvene radnike, koji ne znaju koliko će još izdržati pritisak u bolnicama, u kojima se gužve ne smanjuju.
„Nažalost ne mogu da budem optimista, jer mi se čini da nikad više nećemo normalno živjeti. Posle skoro dvije godine pandemije koronavirusa imamo sve više pacijenata, i starijih i mladih, koji nakon preležanog covida doživljavaju brojne simptome teških bolesti. Kod većine starijih naglo se razvija klinička slika demencije. Pacijenti se žale i na nespecifične glavobolje, a mnogi od njih već godinu dana nemaju čulo mirisa i ukusa, što znači da se vjerovatno nikad neće vratiti i oni nikada više neće biti potpuno zdravi” priča Gorica Đokić, neurolog u Klinici za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević”.
Ona ističe da porast komplikacija niko ne može da kontroliše i da je to nova pandemija kojoj nema kraja.
“Ljudi su anksiozni, depresivni, žive u strahu, u beznađu", navodi ona.
Zdravstveni sistem Srbije je pred novim izazovom, a on se zove – postcovid.
S druge strane, ljekari navode da će koronavirus početi da se ponaša kao gripa, i svake godine će se vraćati.