Problem nagomilanog smeća u Kantonu Sarajevu idalje je živ, raste i razvija se, a Vladi Kantona Sarajevo teško ide da se izbori sa njim.
Od prvobitnih opravdanja da SDA kriva jer su vozila KJKP Rad u kvaru, neregistriranih vozila, nedostatka sezonskih radnika došlo se do nevjerovatne teorije - vladajućim strukturama smeće podmeće opoziciona SDA.
Umjesto da se uhvate u koštac s problemom i rješavaju ga brže i bolje, sad je smišljena i nova teorija - građani nisu dovoljno educirani. S druge strane, resorni ministar tvrdi da ima opstrukcija i iz samog preduzeća koje treba da čisti smeće
No, krenimo redom.
Kantonalno javno komunalno preduzeće RAD već danima objavljuje jezive fotografije na kojima se vidi kako je grad zatrpan smećem. Umjesto da angažiraju više radnika, Rad kuka kako su građani nesavjesni.
Kontaktirali smo glasnogovornika KJKP Rad Mirzu Ramića. On kaže da oni rade svoj posao, da redovno čiste ali da se eto smeće opet nalazi nekako pored kontejnera.
"Konkretno, ukoliko su kontejneri prazni, a otpad se nalazi okolo da li je to posljedica nemara onih koji odlažu otpad ili komunalnog preduzeća Rad? Da se samo zaključiti. Konkretno u ovom slučaju mi radimo na terenu bez izkakvih problema kada je u pitanju operativni plan i program. Ispunjavamo ga i pojačali smo svoje aktivnosti kada je u pitanju odvoz otpada. Još uvijek imamo situacije da se otpad odlaže pored kontejnera", navodi Ramić.
Zato on ima prijedlog.
"Ono što moramo uraditi jeste edukacija stanovništva, da otpad koji imaju u domaćinstvu ubace u kontejner, ukoliko imaju mogućnost da taj otpad razvrstavaju, a to se odnosi na izdvajanje reciklažnih sirovina, da svakako to urade", kaže Ramić.
Pozvali smo i resornog ministra komunalne privrede Envera Hadžiahmetovića. On ističe da je Vlada uradila sve što je do njih, te ističe da odgovornost ima možda i u samom preduzeću Rad. Odnosno, ministar kaže da opstrukcije mogu dolaziti i iz samog preduzeća.
"Mi smo osigurali sredstva da se kupe kamioni za odvoz smeća, mi smo osigurali da u više navrata da dođe potreban broj ljudi koji treba u Radu da može rješevati svoje poslove. U pitanju je organizacija poslova u Radu ili opstrukcije koje su prisutne, mnogo vozila su u kvaru. Da li je u pitanju da neko ne želi da radi zbog nekih drugih pitanja? Da li kompetencije nekih nije dobra? Sve su to neki problemi, ja sam pravio sam određene analize", navodi ministar.
Ističe da je grad i prije bio zatrpan smećem.
"Grad je i prije na neki način bio zatrpan. Mi smo u posljendih par mjeseci pronašli 40 diviljih deponija. Ne znam vjerujte mi da li je u pitanju opstrukcija ili nedostatak kapaciteta", kaže Hadžiahmetović.
Ipak, kaže da je Vlada i preko Službe za zapošljavanje u Rad zaposlila sezonske radnike, ali da ima građana 'koji nemaju snage da bace smeće u kontejner'.
"Pojedini građani nemaju snage da bace tu vreću u kontejner nego je bacaju kroz prozor ili pored. Komunalna policija će kažnjavati ne samo treća lica nego i same radnike koji ne obavljaju zadatke", naveo je ministar.
Pitamo ga da li ima dokaze za opstrukcije?
"Nemamo konkretan dokaz. Ali, ako imate situaciju da je grupa radnika tokom noći trebala očistiti nešto, a to nije uradila… To su tzv. tihe opstrukcije", zaključuje ministar Hadžiahmetović u izjavi za Raport.