Izvori su za BBC rekli da su Izrael i Hamas postigli dogovor koji bi mogao zaustaviti rat u Gazi i omogućiti oslobađanje izraelskih talaca i palestinskih zatvorenika.
Bio bi to najdramatičniji pomak u 15 mjeseci rata, koji je počeo kada je naoružana palestinska grupa Hamas napala Izrael u oktobru 2023. godine.
Što bi moglo biti u dogovoru o prekidu vatre?
Detalji dogovora koji su navodno odobrile obje strane još nisu objavljeni.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da postoji još nekoliko neriješenih klauzula, za koje se nada da će biti finalizirane.
Postignuti dogovor bi doveo do zaustavljanja rata u Gazi i razmjene talaca i zarobljenika.
Hamas je zarobio 251 taoca kada je napao Izrael u oktobru 2023. godine. Još uvijek drži 94 zarobljenika, iako Izrael vjeruje da ih je samo 60 živo.
Očekuje se da će Izrael osloboditi oko 1.000 palestinskih zatvorenika, od kojih su neki godinama u zatvoru, u zamjenu za taoce.
Kako bi prekid vatre mogao funkcionirati?
Očekuje se da će se ovaj prekid vatre dogoditi u tri faze, nakon što se sporazum objavi.
I dok se sada kaže da su obje strane pristale na to, izraelski sigurnosni kabinet i vlada morat će odobriti dogovor prije nego što se može provesti.
Evo što bi moglo biti u dogovoru:
Prva faza
Portparol izraelske vlade David Mencer rekao je da će 33 taoca – za koje se očekuje da će biti žene, uključujući vojnikinje, djecu, starije i bolesne ili povrijeđene – biti razmijenjeni za palestinske zarobljenike.
Mencer je rekao da se smatra da su većina, ali ne svi od 33 taoca, još živi.
Tri taoca bit će odmah puštena, rekao je palestinski zvaničnik za BBC, dok će se ostatak razmjene odvijati toom šest sedmica.
U ovoj fazi, izraelske trupe bi se počele povlačiti iz naseljenih područja u Gazi.
Izrael bi također dopustio raseljenim osobama, koje su sada na jugu Gaze, da se počnu vraćati na sjever.
Gotovo svi od 2,3 miliona stanovnika Gaze morali su napustiti svoje domove zbog izraelskih naredbi za evakuaciju, izraelskih napada i borbi na terenu.
Također bi došlo do porasta isporuka humanitarne pomoći u Gazu, s dopuštenim stotinama kamiona svaki dan.
Palestinski predstavnik rekao je da će detaljni pregovori za drugu i treću fazu započeti 16. dana prekida vatre.
Druga faza
Što bi se dešavalo u drugoj fazi nije jasno, ali postoji opća skica u nacrtima koji su procurili u medije.
Preostali muški taoci – vojnici i civili – bili bi oslobođeni u zamjenu za više palestinskih zarobljenika.
Od 1.000 palestinskih zatvorenika za koje se vjeruje da ih je Izrael pristao osloboditi, oko 190 služi kaznu od 15 ili više godina zatvora.
Izraelski zvaničnik rekao je za BBC da oni koji su osuđeni za ubistvo neće biti pušteni na okupiranu Zapadnu obalu.
Također bi došlo do potpunog povlačenja izraelskih trupa iz Gaze i početka "održivog mira".
To je u prethodnim prijedlozima definirano kao "trajni prekid vojnih i neprijateljskih operacija".
Treća faza
Treća i posljednja faza uključivala bi obnovu Gaze - nešto što bi moglo potrajati godinama - i povratak svih preostalih tijela talaca.
Do ove tačke bili su potrebni mjeseci mukotrpnih posrednih pregovora, ne samo zato što Izrael i Hamas potpuno ne vjeruju jedan drugome.
Hamas je želio potpuni kraj rata prije nego što oslobodi taoce, što je Izraelu bilo neprihvatljivo.
Prekid vatre zapravo će zaustaviti rat dok se njegovi uvjeti provode.
Međutim, nije jasno hoće li to značiti da je rat zauvijek gotov.
Jedan od ključnih ratnih ciljeva Izraela bio je uništiti Hamasove vojne i upravljačke sposobnosti. Iako ga je Izrael ozbiljno oštetio, Hamas još uvijek ima sposobnost za djelovanje i pregrupiranje.
Također nije poznato hoće li Izrael pristati na povlačenje iz tampon zone do određenog datuma ili će njegovo prisustvo tamo biti "neograničeno". I svaki prekid vatre vjerojatno će biti krhak.
Ranija primirja između Izraela i Hamasa, koji su zaustavili prethodne ratove, uzdrmani su sukobima i na kraju prekinuti.
Raspored i složenost ovog prekida vatre znači da bi se čak i mali incident mogao pretvoriti u veliku prijetnju.
Kopnena invazija
Podsjetimo, stotine naoružanih napadača, predvođenih Hamasom, pokrenulo je u oktobru 2023. napad bez presedana na južni Izrael, probijajući graničnu ogradu i ciljajući zajednice, policijske stanice i vojne baze.
Ubijeno je oko 1.200 ljudi, a više od 250 talaca odvedeno je u Gazu. Hamas je također ispalio hiljade raketa na Izrael.
Izrael je odgovorio velikom vojnom akcijom, prvo zračnom, a zatim kopnenom invazijom. Od tada je Izrael napadao ciljeve širom Gaze kopnom, morem i zrakom, dok je Hamas napadao Izrael raketama.
Izraelska ofanziva opustošila je Gazu i dovela do ozbiljnih nestašica hrane, a pomoć jedva stiže do onih kojima je najpotrebnija.
Više od 46.700 ljudi - većina civila - ubijeno je u izraelskim napadima, prema ministarstvu zdravstva Gaze kojim upravlja Hamas.