afera prisluškivanje

Šta su otkrili svjedoci u dosadašnjoj istrazi protiv Debevca i Mehmedagića: ‘Je li sve uništeno kako treba?’

U Sudu BiH, na ročištu za produženje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću Osmici, tužiteljica Tužilaštva BiH Bojana Jolović osvrnula se i na to što su rekli svjedoci u dosadašnjem toku istrage u predmetu 'Prisluškivanje'.

Tužiteljica Jolović je kazala i da je sakrivanje dokaza o prisluškivanju u Sudu BiH počelo već u prvim mjesecima 2021. godine kada se i krenulo s brisanjem iz evidencije tajnih podataka.

Ranko Debevec je u martu 2021. godine donio akt s kojim je sve u vezi s nalozima o prisluškivanju proglasio državnom tajnom.

S tim dokumentom je precizirano da svi svjedoci koji eventualno budu pozvani na saslušanje o tome trebaju reći da je to državna tajna. A, oznaku o tajnosti s tih dokumenata mogao je skinuti samo Debevec, s čime je prema stavu Tužilaštva BiH prvenstveno želio zaštititi sebe.

Jedna od svjedokinja, uposlenica Suda BiH kada je saslušavana 27. decembra prošle godine, u Tužilaštvu BiH se upravo pozvala na to da su dokumenti o kojima je pitaju državna tajna i da ne može govoriti o tome.

Državna tajna

Zbog toga je Sud BiH morao tu uposlenicu prvo osloboditi obaveze čuvanja "državne tajne" koju je proglasio u vezi s tim dokumentima Debevec.

Također, svjedoci su rekli da su morali i prepravljati datume u evidencijama, o čemu je Tužilaštvo dostavilo i dokaze Sudskom vijeću za produženje pritvora kojim je predsjedavao sudija Braco Stupar.

Bilo je slučajeva da je Debevec naredio da se određene stranice iz knjiga evidencija i istrgnu i unište.

"Neki svjedoci su ipak sačuvali te stranice i predali ih Tužilaštvu", kazala je tužiteljica Jolović, dodavši da su svjedoci potvrdili da neki nalozi za prisluškivanje nisu uopće ni evidentirani.

Jedan od svjedoka kojeg je ispitalo Tužilaštvo BiH je i Trifko Buha iz Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA).

On je, kada je ispitivan na okolnosti o prisluškivanju sudija Suda BiH, prema navodima tužiteljice Jolović kazao da nije bio upoznat s takvim nalozima, niti ih je parafirao.

Drugi svjedok, uposlenik Suda BiH koji je također saslušan u Tužilaštvu BiH kazao je da je sugerisao Debevcu da se ne mogu prisluškivati NN brojevi i da se to u praksi nikada ranije nije provodilo, ali da mu je Debevec rekao: "Sačini kako sam ti rekao", što je svjedok i uradio.

Još neki od svjedoka koji su saslušani, potvrdili su Tužilaštvu BiH da su iz Suda BiH iznošeni nalozi za prisluškivanje koji su imali oznaku tajnosti i da su bez ikakve kontrole uništavani i u privatnoj kući jedne od uposlenica u kabinetu Ranka Debevca.

Većina naloga uništavana

Većina takvih naloga, kazala je tužiteljica Jolović uništavana je i u OSA-i, a jedan od svjedoka iz te agencije je rekao da su ti dokumenti u OSA-i uništeni u novembru 2022. godine, te da se Ranko Debevec interesirao "je li sve uništeno kako treba", te da je i u Sudu BiH to učinjeno.

"Što ukazuje da je bilo dogovora između osumnjičenih. Zašto bi neko, ukoliko je sve u redu s tim nalozima tražio njihovo uništenje i to bez ikakve kontrole“, kazala je tužiteljica Jolović, obraćajući se Sudskom vijeću u Sudu BiH.

Još jedan svjedok iz OSA-e je kazao Tužilaštvu BiH da se nalozi Suda BiH nikada ranije nisu uništavali, nego su arhivirani.

Kao jedan od glavnih razloga za produženje pritvora Debevcu i Mehmedagiću za dva dodatna mjeseca tužiteljica Jolović je navela uticaj i pritisak na svjedoke, te je kazala da su proteklih mjesec dana neke od svjedoka morali saslušati i nekoliko puta jer su bili u strahu.

U narednom periodu Tužilaštvo planira saslušati 10 do 15 svjedoka, mahom uposlenika Suda BiH. Tužiteljica Jolović kaže da dinamika saslušanja ne može teći svakodnevnim saslušanjima, jer se istovremeno prikupljaju i dodatni dokazi u ovom predmetu u kojem je već dva puta donesena odluka o proširenju istrage.

To je naročito iziskivala činjenica da se došlo do saznanja da je iz Suda BiH i OSA-e nestalo najmanje 60 naloga za prisluškivanje koje su izdali i odobrili Debevec i Osmica.