SPORTSKA STRATEGIJA

Šta tačno želi Saudijska Arabija i kako je u sve uključen FK Željezničar

U intrigantnom spoju moći, politike i sporta, odabrana skupina pojedinaca došla je na čelo ambicioznog pothvata Saudijske Arabije u globalnoj sportskoj areni. Postava uključuje princa, princezu, poslovnog čovjeka školovanog na Harvardu koji putuje svijetom i ministra duboko uključenog u vojnu industriju.

Zajedno čine utjecajni unutarnji krug koji stoji iza sportskih inicijativa i ulaganja Kraljevstva, a sve pod budnim okom Mohammeda bin Salmana, prijestolonasljednika i premijera Saudijske Arabije.

Iako je mnogo rečeno o režimu Saudijske Arabije i ulaganjima i angažmanu Mohammeda bin Salmana u svjetskim sportovima, manje se zna o sljedećem sloju pojedinaca koji igraju vitalnu ulogu u jačanju utjecaja Saudijske Arabije u međunarodnom sportu.

Novo istraživanje Play the Game baca svjetlo na ove ključne figure iza ambicija Kraljevine u sportu. Uključuje 795 pozicija u 156 saudijskih entiteta i više od 300 saudijskih sponzorstava u sportu, razotkrivajući značajne sukobe interesa koji uključuju utjecajne saudijske državnike, a ne samo zabrinjavajući odnos između sportske i političke sfere u Saudijskoj Arabiji.

Sportska strategija Saudijske Arabije postala je vidljiva u ljeto 2023

Saudijska Arabija godinama je ulijevala ogromna bogatstva u svijet sporta, ali upravo je u ljeto 2023. ova moćna sila s Bliskog istoka uistinu zaokupila većinu svjetske pozornosti. Značajan priljev nekih od najbolje plaćenih nogometaša u domaću saudijsku Pro ligu (SPL) šokirao je sportski svijet. Cristiano Ronaldo postavio je pozornicu svojim prelaskom iz Manchester Uniteda u Al-Nassr u januaru 2023. U ljetnom prijelaznom roku iste godine Ronaldu su se pridružili mnogi drugi nogometaši, uključujući Karima Benzemu, francuskog osvajača Ballon d'Ora 2022. godine, te brazilsku zvijezdu Neymara.

Ovi transferi visokog profila omogućeni su Mohammedom bin Salmanovim pokretanjem takozvanog 'Projekta ulaganja i privatizacije sportskih klubova'. U sklopu ove inicijative, državni fond Saudijske Arabije, Public Investment Fund (PIF), preuzeo je vlasništvo nad četiri SPL kluba – Al-Ahli, Al-Ittihad, Al-Hilal i Al-Nassr, a kroz taj manevar klubovi su dobili finansijsku potporu suverenog imovinskog fonda s imovinom od gotovo 800 milijardi američkih dolara.

Istovremeno, četiri druga kluba prešla su u ruke entiteta u državnom vlasništvu poput kraljevog naftnog diva, Aramca, Kraljevske komisije za Al-Ulu, Diriyah Gate Development Authority i NEOM-a, futurističkog megagrada u izgradnji vrijednog 500 milijardi dolara na sjeverozapadu Saudijske Arabije.

Ova neusporediva finansijska potpora omogućila je ovim klubovima da nude nogometašima nevjerojatne plaće i predstavila je svijet nogometa sa značajnim naknadama za transfere. Prema nedavnoj studiji koju je proveo Deloitte, klubovi SPL-a imali su neto izdatke od 907 miliona američkih dolara u ljeto 2023., što je drugo mjesto nakon engleske Premier lige, koja je zabilježila neto izdatke od 1,39 milijardi američkih dolara za kupnju novih igrača.

Međutim, ovo je samo jedan aspekt sveobuhvatne sportske strategije pokrenute u tandemu s 'Vizijom 2030', nacionalnim razvojnim planom Kraljevstva koji je pokrenuo Mohammed bin Salman 2016. 'Vizija 2030' predstavlja sveobuhvatan proces reformi kraljevine gospodarske, političke, i društvene strukture. Od tada je Saudijska Arabija bila domaćin brojnim međunarodnim sportskim događajima i uložila znatna sredstva u sportski sektor. Njihov cilj nije samo uspostaviti se kao srednjoistočno sportsko središte, već i postati glavni igrač na globalnoj sportskoj i geopolitičkoj pozornici, piše Playthegame.

U srcu ove strategije je kadar utjecajnih pojedinaca koji služe interesima države Saudijske Arabije, poput Yasira Al-Rumayyanija, guvernera PIF-a (jednog od najvećih svjetskih državnih imovinskih fondova), zatim saudijskog ministra sporta, princa Abdulaziza bin Turki Al-Saudija, princeze Reeme bint Bandar Al-Saud, ambasadorkinje Saudijske Arabije u Sjedinjenim Američkim Državama i saudijskog ministra turizma Ahmeda Al-Khateeja.

Odakle u cijeloj priči FK Željezničar?

Sasvim slučajno, a možda i ne, Bosnom i Hercegovinom odjeknula je vijest o dolasku saudijskog trenera Abdulhakima Al-Tuwaijrija na klupu FK Željezničar.

Radi se o stručnjaku koji je u Nogometnom savezu Engleske stekao prvi i drugi nivo obrazovanja za nogometnog trenera, a UEFA A i Pro licencu stekao je u nogometnim savezima Škotske i Sjeverne Irske.

Master nogometnog menadžmenta završio je u institutu jednog od najvećih svjetskih nogometaša ikada, Johan Cruyff institutu u Barceloni.

To je već drugi korak saradnje koju Plavi imaju sa Ministarstvom sporta Saudijske Arabije, pošto je ljetos u klub stigao fudbaler Abdulmalik Al-Jaber.

Navodno, dolazak igrača i trenera neće biti jedina saradnja dvije strane, nego će se otvoriti prostor i za nove vidove zajedničkog rada, a u planu je još dosta stvari.

“Njegov angažman je plod saradnje sa Fudbalskim savezom Saudijske Arabije. Ovaj dogovor nema veze sa potencijalnim investitorom, mi investitora nastavljamo tražiti. Na osnovu ovog dolaska stigao je i mladi Abdulmalik Al-Jaber. Očekujemo da u suradnji sa Jozakom stvorimo partnerstvo na zadovoljstvo sa obje strane jer je on veliki prijatelj našeg kluba”, rekao je potpredsjednik FK Željezničar Jusuf Tanović.

Kulminacija svih planova Saudijske Arabije bit će Svjetsko fudbalsko prvenstvo, koje će organizovati 2034. godine.