Smrtonosna eksplozija u bolnici Ahli Arab u Gazi i dalje je obavijena neizvjesnošću, dok izraelski i Hamasovi zvaničnici i dalje okrivljuju jedni druge za eksploziju.
Ministarstvo zdravlja Gaze kaže da je 500 ljudi izgubilo život u incidentu u utorak navečer - što bi ga činilo najsmrtonosnijim incidentom na toj teritoriji od 2008. godine.
Hamas kaže da je to uzrokovan izraelskim zračnim napadom, ali izraelske odbrambene snage i obavještajne službe SAD kažu da je to raketa koju je Hamasov saveznik Palestinski islamski džihad pogodio i koja je pogodila bolnicu. Militantna grupa je to demantovala.
Mnogo toga o tome šta se dogodilo u bolnici ostaje nejasno, s suprotstavljenim narativima, slikama i video zapisima koje kruže obje strane tvrdeći da podržavaju suprotstavljene stavove i Izraela i Hamasa.
Međutim, analitičari su rekli za Sky News da početne procjene štete "ne odražavaju ono što bismo očekivali da vidimo od izraelskog zračnog napada".
Sky News je analizirao video zapise, slike i dokaze na društvenim mrežama kako bi razjasnio ono što znamo o incidentu.
Projektili na nebu
Bolnica Al Alhi al Arabi nalazi se u gradu Gaze, gusto naseljenoj prijestolnici Gaze, gdje su Palestince upozorile Izraelske odbrambene snage da se evakuišu na jug.
Neki od najranijih vizuelnih dokaza koje smo pronašli o eksploziji potiču iz streama uživo koji vodi Al Jazeera u centru grada.
U 18.59 po lokalnom vremenu, feed prikazuje nešto što se čini kao jedan projektil koji leti nebom. To je nakon sumraka, što otežava identifikovanje tačno odakle je predmet ispaljen. Kamera prati putanju projektila oko 13 sekundi prije nego što eksplodira na nebu, iako na snimku nije odmah jasno zašto bi to moglo biti.
Gaza Hospital Bombing: What We Know So Far https://t.co/xcF48YRXlT pic.twitter.com/ukDHQ2YDT8
— NDTV (@ndtv) October 19, 2023
Objekat tada prestaje da bude vidljiv na streamu, a nekoliko sekundi kasnije može se vidjeti veliki blic ispod linije vida kamere. Kada se kamera spusti, pokazuje zasebnu veliku eksploziju u krugu bolnice - koja je nešto manje od jedne milje od položaja kamere, prema geolokaciji Sky Newsa.
Ali feed Al Jazeere nije jedini vizuelni dokaz koji smo pronašli koji prikazuje eksploziju. Dvije kamere postavljene preko granice u Izraelu također su snimile incident - jedna sa sjevera, a druga istočno od pojasa Gaze.
Klip na lijevoj strani preuzet je iz direktnog prijenosa izraelske televizije Channel 12, dok je snimak s desne strane preuzet sa CCTV kamere u selu nedaleko od glavnog graničnog prijelaza u Gazi u Erezu.
Vremenska oznaka na snimku Kanala 12 kaže 18.59 sati - što odgovara vremenu snimljenom u prijenosu Al Jazeere.
Vide se kako se projektili ispaljuju na nebu zapadno od bolnice u trenucima prije tamošnje eksplozije.
Uprkos nedostatku vremenske oznake na snimku s desne strane, oba snimka pokazuju sličan obrazac, ugao vatre i položaj zaustavljanja neposredno prije eksplozije tla na lokaciji bolnice.
Izložena šteta od eksplozije
Slike i video snimci posljedica eksplozije također pružaju uvid u to kako se incident odvijao.
Jedan video objavljen na internetu odmah nakon eksplozije prikazuje udar iz obližnjeg stambenog bloka.
Justin Bronk, vojni analitičar na Royal United Services Institute (RUSI), primijetio je da se eksplozija na snimku ne poklapa s onim što bi se očekivalo od zračnog napada.
Pišući na X, nekadašnjem Twitteru, primijetio je da se čini da plamen nastaje paljbom goriva, a ne detonacijom eksploziva.
Međutim, on je pojasnio da kvalitet videa i činjenica da je snimljen noću otežava definitivnost.
Slika koja prikazuje požar u krugu bolnice bio je jedan od prvih vizuelnih dokaza koje je Sky News vidio da kruži internetom nakon incidenta, a postavljena je oko 19.27 sati.
Žena viče: "Udarili su nas vazdušnim udarima… ne vidimo ništa… o moj Bože, kako da izađem? Šta se dešava?!" dok napušta zgradu.
Posljedice
Slike snimljene sljedećeg dana pokazuju jasniju sliku mjesta eksplozije.
Na njima se vidi više zapaljenih vozila i jedno prevrnuto na parkingu bolnice. Čini se da je oštećen i krov jedne od zgrada pored parkinga - iako se čini da zgrade nisu potpuno uništene.
Druga slika pokazuje nešto što se čini kao krater koji je ostao od udara. Sky News je analizirao veličinu kratera i otkrili su da je širok oko jedan metar i dubok 33 cm – što je relativno malo.
Stručnjaci kažu da je krater mnogo manji od onoga što bi se obično očekivalo od izraelskog zračnog napada.
Rebecca Shrimpton, direktorica odbrane u Australijskom institutu za stratešku politiku, kaže da to, zajedno s drugim aspektima štete od eksplozije, čini malo vjerojatnim da je bila uzrokovana izraelskim udarom.
"Postoje značajni dokazi o požaru, strukturnim oštećenjima na automobilima - ali ovo se zapravo ne uklapa sa istim obrascima koje biste vidjeli nakon izraelskog zračnog napada."
"Očekivali biste da ćete nakon ovih udara vidjeti značajne kratere, daleko više strukturalnih oštećenja, oblaka i praškanja", rekla je za Sky News.
"Izgleda da je velika šteta nastala od požara i da je ovaj požar rezultat značajne količine goriva, a ne eksplozije bojeve glave."
Međutim, istakla je da je prerano da se definiše ko je kriv za napad.
Ovo mišljenje ponavlja i Joe Truzman, istraživački analitičar u Fondaciji za odbranu demokratije.
"Teško je razlučiti šta se dogodilo na osnovu dosadašnjih dokaza", rekao je on za Sky News.
"Ali ono što znamo je da postoji istorija raketa koje su palestinske oružane grupe ispaljivale i padale na zgrade i civilnu infrastrukturu."
Unatoč nedostatku dokaza koji u ovoj fazi onemogućuju da se sa sigurnošću utvrdi ko stoji iza napada, oba analitičara su naglasila kako incident pokazuje da se sukob između Izraela i Hamasa vodi informacijama koliko i oružjem.
"Potrebni su sati, čak i za sofisticirane vojne obavještajne sposobnosti, da se pogledaju svi dostupni dokazi i dođe do uvjerljivih dokaza o tome šta se tačno dogodilo", rekla je gospođa Shrimpton.
„Brzina kojom su neki od naslova objavljivani bila je izuzetna. To je podsjetnik da je priroda ovog rata kinetička, ali i vrlo informativna."