bio uz Al Qaidu

Šta znamo o vođi pobune u Siriji? Kaže da se promijenio i sad će to moći i dokazati. SAD za njegovu glavu nude 10 miliona dolara

Vođa pobunjenika u Siriji Abu Mohammed al Jolani, čija je grupa bila centar munjevite ofenzive koja je ovog vikenda srušila desetljeća diktature u Siriji, proveo je godine pokušavajući se distancirati od svojih bivših veza s Al Qaidom.

Proglašen teroristom od strane SAD, za kojeg je još uvijek raspisana nagrada od 10 miliona dolara, vođa Hayat Tahrir al Shama (HTS) kaže da se odrekao svoje prošlosti tvrdokornog džihadističkog ekstremista i sada prihvaća pluralizam i toleranciju.

Sada spreman igrati glavnu ulogu u budućem upravljanju Sirijom - raznolikom zemljom s različitim vjerskim manjinama - al Jolanijeva očita transformacija bit će stavljena na kušnju.

Rane godine i okrenutost džihadu

Al Jolanijevo pravo ime je Ahmad al Sharaa - po tome je bio poznat prije nego što je prihvatio džihad i tako je ponovno počeo sebe nazivati, koristeći to ime dok je govorio u nedjelju u Damasku.

Sada 42-godišnjak, al Jolani rođen je 1982. u Siriji u porodici srednje klase koja je raseljena s Golanske visoravni pod izraelskom okupacijom.

Njegova politička stajališta navodno su oblikovana palestinskom intifadom 2000. i napadima 11. septembra 2001. godine.

Kada su SAD napale Irak 2003., al Jolani je bio jedan od mnogih Sirijaca koji su prešli u Irak kako bi se borili protiv američkih snaga, uspostavljajući veze s Al Qaidom.

U Iraku ga je zatočila američka vojska, a vrijeme je proveo u zloglasnom zatvoru Abu Ghraib.

Početkom 2000-ih, ekstremistička Islamska država - koju je vodio Abu Bakr al Baghdadi - izrasla je iz ostataka Al Qaide.

Ustanak u Siriji

Godine 2011. narodni ustanak u Siriji izazvao je brutalno gušenje od strane režimskih snaga - sukob koji se pogoršao u više od desetljeća građanskog rata.

Al Jolani je dobio od Al Baghdadija upute da uspostavi ogranak Al Qaide pod nazivom Nusra Front. Novu skupinu SAD su označile kao terorističku organizaciju - oznaka koja ostaje na snazi.

Njegov utjecaj je rastao i prkosio je naredbama al Baghdadija da raspusti svoju grupu i spoji je s onim što je postalo Islamska država Iraka i Sirije.

U svom prvom intervjuu 2014. zadržao je pokriveno lice i rekao novinaru da mu je cilj vidjeti Siriju kojom upravlja islamski zakon te je jasno dao do znanja da u zemlji nema mjesta za alavite, šijite, druze i kršćanske manjine.

Godine 2016. prvi je put otkrio svoje lice javnosti i najavio dvije stvari: njegova se skupina preimenovala u Jabhat Fateh al-Sham - Front osvajanja Sirije - i prekinula veze s Al Qaidom.

Uspio je uspostaviti kontrolu nad fragmentiranim militantnim skupinama i konsolidirao vlast u Idlibu. Ponovo je promijenio ime svoje grupe, nazvavši je Hayat Tahrir al-Sham (HTS) - Organizacija za oslobađanje Sirije - kako je od tada poznata.

Prava transformacija ili promjena imidža?

Malo je ko mogao predvidjeti šta će se dalje dogoditi. Siguran u svoj položaj, al Jolani je nastojao promijeniti svoj imidž. Vojničku odjeću zamijenio je košuljom i hlačama.

Štoviše, činilo se da se odriče nekih načela tvrdolinijaškog islamskog zakona i počeo je pozivati ​​na vjersku toleranciju i pluralizam.

"Ne želimo da društvo postane licemjerno tako da se mole kad nas vide, a da ne odu kad odemo", rekao je, ukazujući na primjer Saudijske Arabije, gdje je društvena kontrola u posljednje vrijeme donekle ublažena godina.

Prvi intervju s američkim novinarom dao je 2021. godine, odjeven u blejzer i kratke kose začešljane gelom. Tvrdio je da njegova skupina ne predstavlja prijetnju Zapadu i rekao je da su sankcije protiv nje nepravedne.

"Da, kritizirali smo politiku Zapada", rekao je. "Ali voditi rat protiv Sjedinjenih Država ili Evrope iz Sirije, to nije istina. Nismo rekli da se želimo boriti."

Dodao je da je njegova uključenost u Al Qaidu završila, te da je čak iu prošlosti njegova skupina bila "protiv izvođenja operacija izvan Sirije".