Epidemiološka situacija na području Zeničko-dobojskog kantona i dalje je nepovoljna, mada je analizom kretanja broja oboljelih od morbilla evidentno kako se nastavlja pad morbiditeta epidemije, potvrdila je u izjavi za Fenu resorna ministrica zdravstva tog kantona Aida Salčinović.
Reprodukcijski broj (Ro) i dalje je, upozorava, vrlo visok te iznosi 39,3 (Ro je broj sekundarnih slučajeva do kojih jedan slučaj može dovesti u potpuno prijemčivoj populaciji, a referentne vrijednosti za morbille su 12 – 18).
Salčinović ukazuje na potrebu podizanja inteziteta vakcinacije kako bi se postigao kolektivni imunitet, odnosno postigao obuhvat od 95 posto vakcinisanih te smanjio broj zaraza i u konačnici ukinula naredba o proglašenju epidemije, koja je na snazi u tom kantonu od 19. jula.
"Epidemiološka situacija je nepovoljna i na snazi su sve mjere koje su propisane prilikom donošenja naredbe o epidemiji morbila. Ključno je pojačati imunizaciju do postignuća kolektivnog imuniteta. Samo u Zenici ima 4.500 nevakcinisane djece, a upravo je u tom gradu od početka godine evidentirano najviše zaraženih - 679.
Ukupno je, od početka godine, evidentiran broj oboljelih od morbilla kod 1.487 osoba, podsjeća Salčinović.
Osim Zenice, najkritičnija su područja Kaknja, u kojem je tokom ove godine evidentirano 479 slučajeva, zatim Visokog s 219 te Zavidovića sa 75 oboljelih.
"Analizom imunizacije ciljne dobne skupine MRP vakcinom za mjesec august, procenat vakcinisane djece iznosi devet posto, dok kod druge dobne skupine iznosi 11 posto, a što, u odnosu na mjesec juli, predstavlja manju provakcinisanost.
Prema prispjelim podacima sa terena, ukupan broj djece od 0-14 godina, na području ZDK-a iznosi 27.555. U gradovima/općinama gdje je registrovan najveći broj oboljelih od morbila, procjena je da ima ukupno još 10.670 nevakcinisane djece.
Najviše nevakcinisanih je u Zenici - 4.591, zatim Kaknju 2.936, Visokom 2.163 i Zavidovićima 980 nevakcinisane djece, ističe ministrica Salčinović.