Korisnici ponekad radnu memoriju gledaju samo iz perspektive njene vrijednosti i kapaciteta te se ne osvrću toliko na brzinu.
Važnost brzine RAM-a počinje se primjećivati tek kod određenih situacija.
Korištenje starijeg računara
Kada se pristupa sastavljanju računara, novi DDR5 već ima brzine prijenosa podataka mnogo više od starijih platformi.
Ako koristite stari hardver, vrlo važna stavka je da nađete čim bržu radnu memoriju kako bi i ukupna izvedba bila bolja. To svakako nije lak zadatak.
Uzmimo za primjer da koristite DDR3. Pronalaženje novih i bržih modula bit će mnogo teže zato što se više ne proizvode. Uvijek možete napraviti overcloking svoje radne memorije, ali kod starijih modula očekujte jako skromne rezultate za današnje potrebe.
Uređivanje fotografija i upravljanje zbirkama
Veća brzina RAM-a poboljšat će rad u programima za obradu fotografija kao što su Adobe Photoshop ili Lightroom Classic i može se usporediti s onim kakvo je kod programa za obradu videa i 3D renderiranje.
Jednostavno se radi o tome da ćete svoje fotografije obrađivati i indeksirati brže, upravljanje zbirkama bit će fluidnije, korištenje alata i ostalih vrsta prilagodbi tražit će manje vremena i izvoz fotografija procesuirat će se brže i uspješnije.
Kada imate brže RAM-e, dugoročno ćete vidjeti znatne učinke i poboljšanja u svakodnevnom uređivanju fotografija i upravljanju zbirkama.
Gejming uz slabije procesore
Gejming se kao aktivnost razlikuje od prijašnjih situacija koje smo naveli jer se kod njih radni zadaci oslanjaju na sekvencijalni pristup memoriji koji uvijek ima koristi od bržih RAM-a.
Kod gejminga je procesor taj koji dobiva cijeli niz različitih naredbi unutar manjih podatkovnih paketa pa tako grafičke kartice imaju veći utjecaj na ukupnu izvedbu. Jedini slučaj kada to nije tako je situacija u kojoj su upareni procesor skromne izvedbe te moćna grafička kartica.
Ovdje se događa da procesor brzo dolazi do svog limita, no veća brzina RAM-a može popraviti stvari i poboljšati ukupnu izvedbu.