Region

Stano: EU je svjesna da je Srbija glasala protiv članstva Kosova u Vijeću Evrope

Glasnogovornik Evropske unije (EU) Peter Stano kazao je u utorak da su briselske institucije "svjesne" da je Srbija glasala protiv zahtjeva Kosova za članstvo u Vijeću Evrope.

Međutim, Stano nije odgovorio na pitanje smatra li EU takvo stajalište Srbije kršenjem Sporazuma o normalizaciji odnosa koji su Kosovo i Srbija postigli početkom ove godine.

Blerim Vela, voditelj Ureda predsjednice Vjose Osmani kazao je da je Srbija jučer prekršila članak 4. Bruxelleskog sporazuma u kojem jasno stoji kako se ta zemlja neće protiviti prijemu Kosova u bilo koju međunarodnu organizaciju.

"Vaš glas protiv prijave Kosova u Vijeće Evrope treba biti kažnjen. Kada je riječ o prethodnim sporazumima, popis prekršaja Srbije je vrlo dugačak: carinski pečati, fakultetske diplome, IBM i slobodno kretanje, osobne iskaznice i tablice, katastarski dokumenti, energetika", napisao je Vela na Twitteru.

Kosovski premijer Albin Kurti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dogovorili su 27. februara u Bruxellesu Sporazum o normalizaciji odnosa, a 18. marta u Ohridu Aneks za provedbu ovog sporazuma. No iako sporazum nije potpisan, jer to odbija učiniti Vučić, EU ga smatra obavezujućim za obje strane.

"Razgovori o potpisivanju sporazuma potpuno su bespredmetni i nebitni. Postoji obveza na najvišoj političkoj razini i ta je obveza sada postala obvezujuća u procesu pristupanja za obje strane. Napredak u dijalogu i provedbi sporazuma odrazit će se na njihovom europskom putu", rekao je Stano, prenose Reporteri.

Glasnogovornik EU potvrdio je da dogovor postignut u Ohridu još uvijek vrijedi te da fokus svih treba biti na provedbi svih dosad postignutih dogovora u okviru dijaloga Kosova i Srbije uz posredovanje evropskih pregovarača.

No srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić drži kako bez formiranja Zajednice srpskih općina (ZSO) kao prve stavke iz Ohridskog dogovora nema ispunjavanja drugih njegovih dijelova.

"Ne da Ohridski dogovor više ne vrijedi, nego je ovdje riječ o tome da je prva stvar u Ohridskom dogovoru Zajednica srpskih općina", rekao je Dačić za Radioteleviziju Srbije. Ako nema ZSO, onda nema ni drugih dijelova tog dogovora, kazao je Dačić.

Formiranje Zajednice srpskih općina glavni je uvjet nastavka dogovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Kosovo oklijeva oko njenog formiranja strahujući da se ne dogodi slična situacija koju BiH ima s RS.