država reagirala

Starmer ukinuo uvozne carine na 89 proizvoda kako bi ublažio pritisak na britanske firme

Britanski premijer Keir Starmer obustavlja uvozne carine na desetke robe kako bi podržao domaće kompanije pogođene trgovinskim ratom Donalda Trumpa.

Carine na 89 proizvoda, od baterija za električne automobile do voćnih sokova, bit će smanjene na nulu na dvije godine u velikoj državnoj intervenciji kako bi se smanjio pritisak na firme, javljaju britanski mediji.

Aluminijski kotači i ulazni akumulatori za električna vozila bit će među robama na koje će se smanjiti carine kako bi se smanjili troškovi za britanske tvrtke nakon Trumpovog napada na uvoz iz SAD-a.

Ujedinjeno Kraljevstvo je izbjeglo najgori gnjev predsjednikaTrumpa kada je na svoj "dan oslobođenja" uveo "recipročne" carine na uvoz iz zemalja diljem svijeta. Međutim, Velika Britanija je još uvijek pogođena nametima od 10 posto, što je udarac britanskim tvrtkama.

Povrh toga, Donald Trump je uveo posebnu carinu od 25 posto na automobile, najveći pojedinačni izvor britanskog izvoza u SAD u prvih devet mjeseci prošle godine.

Vlada u Londonu sada obustavlja carine na mnoštvo uvoza do srpnja 2027. kako bi smanjila teret za tvrtke koje se suočavaju s neizvjesnom budućnošću u "novoj eri globalne trgovine".

To je dio šireg paketa intervencija osmišljenih za potporu britanskim tvrtkama koje su izravno pogođene američkim tarifnim udarom. Ostale mjere uključuju povećanje davanja zajmova s ​​državnom potporom za pogođena poduzeća.

Prošlog je tjedna premijer rekao da je spreman učiniti “sve što je potrebno” kako bi zaštitio britanske tvrtke od “oluje” trgovinskog rata gospodina Trumpa.

Vlada tvrdi da će tvrtkama uštedjeti 17 milijuna funti godišnje, a uštede bi se u konačnici mogle prenijeti na potrošače. Ipak, nema jamstva da će tvrtke uštede proslijediti dalje, a smanjenje carina u Ujedinjenom Kraljevstvu značit će milijune u izgubljenim novčanim prihodima, što će u konačnici koštati porezne obveznike.