Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine na čelu s kadrom SNSD-a Stašom Košarcem, sklopilo je između 2021. i 2023. godine ugovore s firmama Prointer Banja Luka i Prointer Sarajevo vrijedne više od pola miliona maraka!
Kompanija Prointer se danas našla na američkoj "crnoj listi", a već dugo se govori da je bliska porodici Milorada Dodika i da je zbog toga godinama u entitetu Republika Srpska dobivala ugovore od tamošnjih institucija, ustanova i zavoda čiji broj premašuje hiljadu, a vrijednost tih ugovora desetine miliona maraka.
Od računara, do klima uređaja
Prointer, kojem su kako se pretpostavlja raniji svjetski partneri kao što su softverske kompanije SAP i Microsoft okrenuli leđa zbog povezanosti s režimom u RS i sumnji da su upravo zahvaljujući bliskosti Miloradu Dodiku i njegovom sinu Igoru 'pobjeđivali' kao najuspješniji i najpovoljniji ponuđači u oblasti nabavke računarske opreme, održavanju softerskih sistema i sličnih poslova iz IT oblasti , uprkos svemu uspio se 'nakačiti' i na državne jasle, a sve zahvaljujući Staši Košarcu.
Košarac, koji je 'prvi do Dodika' u svakoj priči o napuštanju SNSD-ovih kadrova iz državnih institucija i jedan od glasnijih SNSD-ovih jurišnika na državne institucije poput Ustavnog suda BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH…, itekako voli i priznaje državu Bosnu i Hercegovinu kada treba 'zagrabiti' u budžet koji pune poreski obveznici ove zemlje i dijeliti ga firmama i fondacijama koje se vežu za porodicu njegovog stranačkog šefa.
Tako je, kako je vidljivo iz dokumenata, Košarac potpisao brojne ugovore s Prointerom, počev od onih za nabavku računarske opreme u Ministarstvu na čijem je čelu, preko održavanja različitih sistema, pa do čak i nabavke klima uređaja za server salu za što je opet angažiran Prointer.
Jedan od posljednjih ugovora za nabavku računarske opreme u MVTEO, Košarac je potpisao krajem novembra prošle godine i taj ugovor vrijedan je oko 22.000 KM. No, samo dva mjeseca ranije, tačnije u septembru 2023. Košarac je s Prointerom potpisao ugovor za nabavku računarske i mrežne opreme u vrijednosti oko 166.000 KM!
Kako je vidljivo, Prointer Sarajevo i Banja Luka su redovni snabdjevači Ministarstva kojim rukovodi Košarac već drugi mandat i do sada su od naših para kasirali više od pola miliona maraka.
Možda je ovaj iznos i veći, jer nemamo potvrdu da smo imali uvid u sve ugovore koje je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa sklopio s Prointerom.
Košarac odbio dostaviti tačan broj i iznos sklopljenih ugovora
Informaciju o tačnom broju ugovora koje je sklopio s Prointerom, neće decidno da otkrije ni sam Košarac.
To je vidljivo i iz njegovog ranijeg odgovora na zastupničko pitanje u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, o tome koliko su ugovora za javne nabavke proteklih godina sklopili s Proinetrom iz Banja Luke i iz Sarajeva i koliko ih je u proceduri.
I dok su druga ministarstva jasno i precizno odgovorila da nisu sklapali ugovore s Prointerom, jedino je Košarac izbjegao konkretan odgovor na ovo pitanje.
On je naime u svom odgovoru naveo da se svi ugovori zaključuju prema Zakonu o javnim nabavkama, te je istakao da su ugovori koje zaključuje MVTEO javno dostupni na portalu javnih nabavki, te na stranici Ministarstva.
S obzirom na to da institucije BiH stalno dobivaju i donacije u računarskoj opremi ili različitim softverima, pitanje je , ko i da li uopće provjerava istinske i realne potrebe, u ovom slučaju Ministarstva kojim rukovodi Košarac za tolikim izdvajanjima za nabavku računarske opreme i navodno održavanje različitih sistema.
Kraj ere dodjele ugovora
Ovakve nabavke bi trebali posebno biti pod lupom ako se ima u vidu da su revizori nedavno utvrdili da je Bosna i Hercegovina u posljednjih deset godina izdvojila više od 100 miliona maraka za softverske programe u 73 državne institucije, ali se pokazalo da su programi koji su trebali biti rješenje za efikasniju javnu upravu kao i lakše funkcioniranje države, u stvari postali problem.
Institucije nisu stvorile kvalitetne preduvjete za njihovo uvođenje, niti su ih kasnije uspješno implementirale, a one koje jesu uradile su to sa zakašnjenjem i od nekoliko godina.
Uprkos tome, za nabavke računarske opreme, raznih softvera i usluga za njihovo navodno održavanje i dalje se iz budžeta izdvaja ogroman novac, a značajan dio „tog kolača“ kako vidimo, ide firmama poput Prointera koje su povezane s Miloradom Dodikom i njegovi kadrovi u državnim institucijama itekako koriste svoje pozicije da im daju vrijedne ugovore.
I pri tome, niko i ne utvrđuje ima li u takvim slučajevima sukoba interesa, niti propituje zašto baš Prointer dobija toliko poslova.
Sada , kad se "Prointer" našao na "crnoj listi" jasno je da Košarac neće moći da njihovim vlasnicima, a i svojim stranačkim šefovima puni džepove. Ne zato što Košarac poštuje sankcije SAD, nego što banke neće htjeti poslovati s tom kompanijom zbog sankcija.