Delegacija Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope (VE) promatrala je lokalne izbore 2024. u Bosni i Hercegovini te ocijenila da su bili konkurentni i provedeni na profesionalan način, ali uz izazove koji su utjecali na izborni proces.
U izvještaju koji je danas u Strasbourgu predstavio izvjestitelj Marcin Golaszewski (EPP/CCE), navedeno je da su reforme Izbornog zakona, koje je šest mjeseci prije izbora nametnuo visoki predstavnik, poboljšale integritet izbornog procesa i smanjile zlouporabu administrativnih resursa.
Međutim, kratki rokovi za njihovu provedbu, kao i ograničeni finansijski i ljudski kapaciteti CIK-a otežali su njihovu punu implementaciju, što je rezultiralo time da određeni ključni pravni zahtjevi nisu bili ispunjeni.
Predizborno okruženje ocijenjeno je kao mirno, uz transparentnu registraciju birača i kandidata, a kampanja je protekla bez većih incidenata.
Ipak, medijska pokrivenost izbora bila je ograničena, što biračima nije omogućilo da u potpunosti donesu informirane odluke.
Javni emiteri su kampanju pokrivali usko, ali nepristrano, s izuzetkom RTRS-a, čije je izvještavanje bilo ocijenjeno kao pristrano u korist jedne političke opcije.
Tehničke poteškoće na dan izbora
Na sam dan izbora, većina procedura provedena je u skladu s pravilima, ali su zabilježeni problemi s tajnošću glasanja, pristupačnošću biračkih mjesta i tehničkom opremom.
Također, uočeni su izazovi u primjeni pilot-projekata digitalnih tehnologija, uključujući skenere glasačkih listića i biometrijsku identifikaciju birača, koji su uzrokovali tehničke poteškoće i kašnjenja u procesu glasanja. Ozbiljnije nepravilnosti, uključujući pokušaje utjecaja na birače i zastrašivanje, primijećene su u manjem broju biračkih mjesta.
U izvještaju se također ističe da, unatoč uvođenju novih zakonskih sankcija, zlouporaba administrativnih resursa tokom kampanje i dalje predstavlja problem.
Kongres je upozorio na dugogodišnja pitanja u vezi s izbornim procesom, uključujući rješavanje izbornih sporova, ažuriranje biračkih popisa i finansiranje političkih stranaka i kampanja.
Mrtvi na biračkim spiskovima
Birački popisi i dalje sadrže velik broj preminulih birača, kao i građana koji žive u inozemstvu, ali su registrirani za glasanje na lokalnim izborima. Kongres je već 2015. godine ukazao na ovaj problem, koji još uvijek nije riješen.
"Moramo riješiti problem dugotrajne diskriminacije sadržane u Ustavu, u skladu s dugogodišnjim zahtjevima. Osim toga, također dijelim zabrinutost u vezi s biračkim popisima, jer je neprihvatljivo da su neka imena nestala i to je nešto što trebamo ispraviti uz pomoć Kongresa", kazao je Golaszewski.
U svom govoru istaknuo je kako činjenica koliko zastupnika se uključilo u raspravu govori o važnosti ovih izbora.
"Međutim, ono što je posebno važno naglasiti je da nas nije impresionirala samo izborna tradicija zemlje, već i otvorenost ljudi, te njihova spremnost na saradnju s nama kao članovima ove misije i delegacije. Isto takvu razinu otvorenosti uočili smo kod svih političkih aktera, uključujući i one na najvišim rukovodećim pozicijama", kazao je Golaszewski.
Praćenje stranog utjecaja
Izvještaj naglašava da određene ustavne odredbe u BiH i dalje ograničavaju politička prava na etničkoj osnovi.
Pravila koja omogućuju samo pripadnicima triju konstitutivnih naroda (Bošnjacima, Hrvatima i Srbima) da obnašaju određene dužnosti nisu u skladu s Europskom konvencijom o ljudskim pravima, a reforme iz 2024. nisu otklonile ta ograničenja.
Kongres je uputio niz preporuka vlastima BiH, uključujući jačanje kapaciteta CIK-a, poboljšanje rješavanja izbornih sporova, ažuriranje biračkih popisa i uvođenje prebivališnog kriterija za lokalne izbore.
Također, preporučena je dosljedna primjena zakona o medijima, strože sankcije za izborne nepravilnosti, te bolja regulacija finansiranja političkih kampanja.
Izvještaj naglašava i potrebu za analizom mogućeg stranog uplitanja u izbore, kako bi se spriječile eventualne manipulacije biračkim popisima, kampanjama i finansiranjem iz inozemstva. Preporučena je i uspostava mehanizama koji bi omogućili praćenje i sprječavanje stranog utjecaja u izbornom procesu.