Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić kazao je da snage koje rade protiv opstanka Bosne i Hercegovine nisu samo u Bosni i Hercegovini.
Kao učesnik u Forumu "Vladavina prava, ljudska prava i pomirenje - na putu ka euroatlantskim integracijama“ kojeg su večeras u Sarajevu organizirali Bošnjački institut – Fondacija Adil Zulfikarpašić i Fondacija društva zajedničkih vrijednosti, Mesić je kazao da će raspravljati o tome kako funkcionira pravni sistem u BiH i šta zaustavlja BiH u priključivanju u euroatlanske integracije.
Mesić: Ne odgovora im pravna država
Smatra da u BiH postoje snage kojima ne odgovara funkcioniranje pravne države i institucija te zaštita ljudskih prava, već da im odgovara amorfno stanje, prenosi FENA.
Također ističe da postoje snage i izvan BiH, prije svega u Srbiji i Hrvatskoj, kojima također ne odgovara funkcioniranje pravne države i one koje misle da mogu razoriti BiH.
Zbog toga je važno, dodao je, da se na ovakvim skupovima otvoreno govori koje su to snage koje smetaju i kako ih isključiti iz daljnjeg razvoja BiH.
Naglasio je da se te snage mogu isključiti samo političkim sredstvima te da je potrebno razuvjeriti međunarodnu javnost i institucije da je BiH činjenica i da sigurno može i treba funkcionirati.
"Oni koji rade protiv opstanka BiH, te snage nisu samo u BiH. One su glasne, ali zanemarive. Međutim, postoje snage u Hrvatskoj i Srbiji, koji su na riječima zainteresirani za opstanak, šalju jedne poruke, a drugačijem se nadaju", kazao je Mesić.
Predsjednik Fondacije "Društva zajedničkih vrijednosti" Zlatko Lagumdžija tvrdi da je u regionu potrebno vratiti fokus na vladavinu prava i ljudska prava kao temelje budućnosti.
Aveti prošlosti
"Ljudi koji vode ovu državu se prema ustavu i konvencijama odnose kao o beskorisnim papirima. Javljaju se aveti prošlosti koji bi da prave institucije zasnovane na ekskluzivnim religijama", poručio je Lagumdžija.
Zbog toga, istakao je, vrlo bitno na sličnim skupovima razgovarati o vladavini prava s ljudima koji su glas razuma.
Podsjetio je da je BiH prije 21 godinu, na današnji dan, primljena u Vijeće Evrope. To je bio prvi put da je BiH ušla u evropsku udrugu država, koja je jedna vrsta predsoblja za Evropsku uniju.
Vijeće Evrope je, podvlači on, najviše posvećeno onome što je potrebno BiH. To su vladavina prava i ljudska prava, zasnovana na različitostima, koja su prednost, a ne slabost.
Pored Mesića i Lagumdžije, panelisti na Forumu su bivši premijer Norveške, utemeljitelj i predsjednik Oslo Centra za mir Kjell Magne Bondevik, bivše sudije Suda Bosne i Hercegovine Tore Lindseth i Vlado Adamović te profesor Univerziteta u Sarajevu – Ekonomskog fakulteta Vedad Silajdžić.