Reakcija

Stoltenberg: NATO će odgovoriti ako se pokaže da se desio napad na gasovod između Finske i Estonije

Oštećenje na cjevovodu Balticconnector i telekomunikacionom kablu potvrđeno je u utorak

NATO će razgovarati o šteti na gasovodu i kablu za prenos podataka između država članica Finske i Estonije, i dat će "odlučan" odgovor ako se pokaže da je uzrok namjerni napad, kazao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u srijedu.

Oštećenje na cjevovodu Balticconnector i telekomunikacionom kablu potvrđeno je u utorak nakon što je jedan od dva operatera gasovoda, finski Gasgrid, primijetio pad pritiska i moguće curenje u nedelju navečer tokom oluje.

Helsinki je u utorak saopćio da je šteta vjerovatno uzrokovana "aktivnošću izvana" i da se uzrok istražuje, što je izazvalo zabrinutost za regionalnu energetsku sigurnost i povisilo je cijene plina.

"Sada je važno utvrditi šta se dogodilo i kako bi se to moglo desiti", izjavio je Stoltenberg novinarima u Bruxellesu uoči sastanka vojnog saveza.

"Ako se dokaže da se radi o namjernom napadu na infrastrukturu ključnu za NATO, onda će to biti, naravno, ozbiljno, ali će također biti dočekano ujedinjenim i odlučnim odgovorom NATO-a", kazao je.

Naftovod, između Inkooa u Finskoj i Paldiskija u Estoniji, prelazi Finski zaliv, dio Baltičkog mora koji se proteže na istok u ruske vode i završava u luci Sankt Peterburg.

Balticconnectorom zajednički upravljaju estonski operater sistema za električnu energiju i gas Elering i finski operater sistema za prenos gasa Gasgrid, od kojih svaki posjeduje polovinu gasovoda.

Operateri su u saopćenju naveli da će planiranje i izvođenje popravki gasovoda trajati najmanje pet mjeseci, s tim da će se prenos gasa vjerovatno nastaviti najranije do aprila iduće godine.

Kremlj je incident opisao kao "uznemirujući" i naveo da čeka nove informacije.

Ruski gasovod Sjeverni tok oštećen je napadom u Baltičkom moru, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na redovnom brifingu u srijedu, govoreći o incidentu u septembru 2022.

Incident u nedjelju desio se otprilike godinu dana nakon što su veći gasovodi Sjeverni tok, koji prelaze kroz Baltičko more između Rusije i Njemačke, oštećeni eksplozijama za koje su vlasti navele da su uzrokovane sabotažom.

Henri Vanhanen, istraživač na Finskom institutu za međunarodnu politiku, kazao je da će centralno pitanje biti kako bi NATO reagovao ako bi postojali dokazi o državnom akteru koji stoji iza oštećenja naftovoda u Baltičkom moru.

"Mislim da je dugoročno veliko pitanje da li imamo jasan skup potencijalnih protumjera za takve (sabotažne) aktivnosti. Šta je odvraćanje", kazao je on.

Finska vlada je saopćila da je nivo pripravnosti povećan na kritičnoj infrastrukturi, jer su zvaničnici, uključujući predsjednika Saulija Niinista, dobili pregled situacije na vanrednom sastanku u srijedu.

"Jasno se može vidjeti da su te štete uzrokovane prilično teškom silom, a mogući uzroci uključuju mehanički udar ili mehaničko uništenje", rekao je za Reuters estonski ministar odbrane Hanno Pevkur.

Vjeruje se da je oštećenje naftovoda nastalo u finskim vodama, dok je proboj kabla bio u vodama Estonije, saopćile su finske vlasti.

Incidenti su se dogodili "u istom vremenskom okviru" rano u nedjelju, rekli su finski istražitelji.

Gasovod Balticconnector otvoren je u decembru 2019. kako bi pomogao u integraciji tržišta plina u regiji, dajući Finskoj i baltičkim zemljama Estonije, Latvije i Litvanije veću fleksibilnost u snabdijevanju, prenosi Reuters.