Vijesti

Jens Stoltenberg: Za odupiranje ruskom uplitanju najvažnije formiranje vlade u BiH

Jens Stoltenberg govorio o BIH

Jens Stoltenberg govorio je u ruskom utjecaju u Bosni i Hercegovini.

Da bi se mogli oduprijeti pokušajima ruskog uplitanja i utjecaja u Bosni i Hercegovini jedna od najvažnijih stvari koju treba uraditi je da se završi formiranje vlade nakon izbora, rekao je generalni sekretar NATO-a.

Isto tako treba "da shvatimo da sve što može osnažiti vladine institucije učinit će BiH otpornijom na bilo kakvu vrstu inostranog uticaja", dodao je Stoltenberg.

Jens Stoltenberg: NATO je posvećen daljoj podršci BiH

"NATO je posvećen daljoj podršci BiH između ostalog i kroz izgradnju odbrambenih kapaciteta, odnosno programa.

U tom smislu kroz NATO štab u Sarajevo bismo pomogli da se osnaže odbrambene i sigurnosne institucije odnosno da se pomogne u provođenju demokratskih reformi", rekao je on na konferenciji za novinare u Bukureštu.

Prethodno su se ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO-a sastali sa kolegama iz Bosne i Hercegovine, Gruzije i Moldavije.

"Bosna i Hercegovina je važna za stabilnost čitave regije Zapadnog Balkana. Važna je i za NATO", rekao je Stoltenberg.

Podsjetio je da NATO ima historiju u BiH. Pomogli su u okončanju rata tokom devedesetih godina. NATO je i dalje prisutan u BiH, odnosno ima štab u Sarajevu i sarađuje sa BiH.

Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina, Gruzija i Moldavija su tri cijenjena partnera NATO-a. Oni se suočavaju sa ruskim pritiskom.

Sastanak u Bukuteštu

"Razgovarali smo o našim zajedničkim sigurnosnim bojaznima i načinima da osnažimo saradnju. Saveznici su se složili da povećamo našu podršku, uključujući izgradnju kapaciteta, reforme i obuke za unapređenje institucija u oblasti sigurnosti i odbrane", rekao je generalni sekretar NATO-a.

Ministri vanjskih poslova članica NATO-a nastavili su danas zasjedanje u Bukureštu.

Tim povodom sastali su se i sa šefovima diplomatije Bosne i Hercegovine, Gruzije i Moldavije s kojima su razgovarali o načinima na koje bi najveća svjetska sigurnosna organizacija mogla pomoći, budući da ih rat u Ukrajini izlaže političkoj, energetskoj i teritorijalnoj neizvjesnosti.

Prethodno su se ministri vanjskih poslova NATO-a sastali s šefovima diplomatije Finske i Švedske.