Svijet

Strah od nuklearnog rata: Biden zove na pregovore, oglasio se i Putin

U sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku počela je konferencija o neširenju nuklearnog oružja.

Ruska invazija na Ukrajinu ponovo je oživjela stare strahove o nuklearnoj konfrontaciji velikih sila, zbog čega zemlje potpisnice žele dodatno ojačati preko 50 godina star Sporazum o neširenju nuklearnog oružja.

Američki predsjednik Joe Biden pozvao je Moskvu i Peking na pregovore o kontroli nuklearnog oružja.

Tamni oblaci

"Oblaci koji su se razišli nakon završetka Hladnog rata, sada se ponovno skupljaju na nebu. Dosad smo imali nevjerovatnu sreću, ali sreća nije ni strategija ni štit od geopolitičkih tenzija koje mogu prerasti u nuklearni sukob.

Čovječanstvo je od nuklearnog uništenja udaljeno tek za jedan nesporazum ili pogrešnu procjenu", poručio je generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres.

Glavni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Mariano Grossi upozorio je kako se agencija nalazi pred velikim izazovom u ukrajinskom Zaporižju.

"Već neko vrijeme pokušavam s inspekcijom otići onamo provesti nadzor i potrebne sigurnosne mjere. Spremni smo ići u bilo kojem trenutku i nadam se da ćemo uspjeti posjetiti Zaporižja jer ako se nešto dogodi, za to ćemo moći kriviti samo sebe, nikakvu prirodnu katastrofu", kazao je on.

Američki predsjednik Biden pozvao je u ponedjeljak Rusiju i Kinu da počnu pregovore o kontroli nuklearnog oružja, istaknuvši da Moskva treba pokazati posebnu odgovornost nakon invazije na Ukrajinu.

U saopćenju je ponovio da je njegova administracija spremna na "brze pregovore" o zamjeni novog START-a, ugovora koji istječe 2026. a ograničava količinu interkontinentalnog nuklearnog oružja Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.

Dobra volja

"Rusija mora pokazati da je spremna nastaviti raditi na kontroli nuklearnog oružja. No, pregovori traže partnera koji je odlučan i dobre volje.

Gruba i ničim izazvana ruska agresija na Ukrajinu narušila je mir u Evropi i napad je na temeljna načela međunarodnog poretka", rekao je Biden.

Što se tiče Kine koja je osnažila svoj, znatno manji nuklearni arsenal, Biden je rekao da Peking ima obavezu, kao stalni član Vijeća sigurnosti UN, "sudjelovati u pregovorima koji će smanjiti opasnost od pogrešne procjene i uhvatiti se ukoštac s destabilizirajućim vojnim dinamikama".

"Nijedna zemlja ni svijet neće imati nikakve koristi od toga da se protive važnoj obavezi u vezi s kontrolom oružja i s neširenjem nuklearnog oružja", rekao je Biden.

Istaknuo je da nuklearne velesile, najprije Rusija i SAD, imaju odgovornost da budu primjer kako jamčiti održivost ugovora o neširenju nuklearnog oružja (TNP) koji treba spriječiti širenje tehnologije nuklearnog oružja u svijetu.

Uputio pismo

Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je rekao da u nuklearnom ratu ne može biti pobjednika i da takav sukob nikad ne bi trebao započinjati.

Putin je to rekao u pismu sudionicima konferencije o Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja (NPT), više od pet mjeseci nakon početka rata u Ukrajini.

"Krećemo od činjenice da u nuklearnom ratu ne može biti pobjednika i da takav rat nikad ne treba započinjati. Zagovaramo jednaku i nedjeljivu sigurnost svih članova svjetske zajednice", napisao je Putin.

Međunarodna zabrinutost oko mogućnosti nuklearnog sukoba narasla je od početka ruske invazije 24. februara, a ne smiruju je izjave ruskih zvaničnika i javnih osoba u kojima prijete atomskim naoružanjem.

"Ko god nas pokuša spriječiti treba znati da će ruski odgovor biti brz. I dovest će vas do takvih posljedica kakve niste doživjeli u svojoj povijesti", rekao je u februaru Putin.

Nekoliko dana poslije, stavio je ruske nuklearne snage u stanje pripravnosti. Političari u Rusiji i u SAD javno govore o opasnosti od trećeg svjetskog rata.

Direktor CIA-e William Burns u aprilu je rekao da, uzevši u obzir slabo napredovanje Rusije u Ukrajini, niko ne može olako uzimati prijetnju Moskve o potencijalnoj upotrebi nuklearnog oružja.