Tajlandski sud naredio je raspuštanje reformističke stranke koja je osvojila najviše mjesta i glasova na prošlogodišnjim izborima - ali joj je onemogućeno formiranje vlade.
Presudom je također harizmatičnom, mladom bivšem vođi Pokreta naprijed Piti Limaroenratu i desetorici drugih visokih zvaničnika zabranjeno bavljenje politikom na deset godina.
Zloglasni zakoni
Presuda Ustavnog suda bila je očekivana, nakon što je u januaru odlučio da je predizborno obećanje Pokreta naprijed da će promijeniti kraljevske zakone o kleveti protuustavno.
Sud je rekao da su izmjene notornog zakona o uvredi veličanstva jednake pozivu na uništenje ustavne monarhije.
Presuda ponovo služi kao snažan podsjetnik koliko su daleko neizabrane institucije spremne ići kako bi sačuvale moć i status monarhije, prenosi BBC.
No, presuda ne znači kraj reformističkog pokreta u tajlandskoj politici.
Očekuje se da će "preživjela" 142 zastupnika Pokreta naprijed prijeći u drugu registriranu stranku i nastaviti svoju ulogu glavne opozicije u parlamentu.
Ovo je više-manje repriza onoga što se dogodilo 2020. godine kada je raspuštena i tadašnja Stranka budućnosti, koja je također neočekivano dobro prošla na izborima, te se transformirala u stranku Pokret naprijed.
Ulični protesti
Ta je presuda prije četiri godine izazvala velike ulične proteste, predvođene novom generacijom studentskih aktivista, koji su trajali šest mjeseci.
Vlasti su od tada uveliko koristile zakon o uvredi veličanstva za krivični progon stotina vođa protesta, uključujući neke zastupnike Pokreta naprijed.
Zakon je bio naširoko kritiziran kao gušenje slobode izražavanja u Tajlandu, a u svom manifestu Pokreta naprijed predložio je manje stroge kazne – zatvorske kazne sada dosežu čak 50 godina – i rigorozniji postupak za podizanje optužnica.
Tajlandski ustavni sud, koji je raspustio 33 stranke od 2006., dugo je bio glavni čuvar konzervativnog statusa quo - u srcu mu je monarhija, zaštićena vojskom.