Sport

Strožije kazne: Osobe osuđene zbog mržnje na internetu neće moći ići na nogometne utakmice

Osobe osuđene za online zločine iz mržnje povezane s nogometom sada mogu primiti naredbe zabrane koje ih sprečavaju da prisustvuju utakmicama u Velikoj Britaniji.

Naredbe o sankcijama proširene su tako da Državno tužiteljstvo (CPS) može tražiti od sudova strožije kazne za online zlostavljanje koje uključuje rasu, spol ili religiju.

Studija Udruženje profesionalnih nogometaša (PFA) iz 2021. pokazala je da je 44% igrača Premier lige zlostavljano na internetu.

"Nalozi o zabrani odlaska na utakmice jedan su od mnogih alata dostupnih pravosudnom sistemu za nametanje počiniteljima koji su osuđeni za zločine povezane s igrom", rekao je Douglas Mackay iz CPS-a.

"Ova nova pravna smjernica CPS-a daje tužiteljima šira ovlaštenja da od sudova traže naloge o zabrani. To je još jedna posljedica za one koji su krivi za sramotno ponašanje.

Tokom posljednjih godina i mjeseci zločini iz mržnje povezani sa sportskim događajima su u porastu. Nedavni interni izvještaj Britanske nogometne policijske jedinice tokom sezone pokazao je značajan porast kriminala povezanog s nogometom u usporedbi s nivoom prije pandemije.

U CPS-u igramo ključnu ulogu u suzbijanju ovih zločina i činimo naš nacionalni sport uključivim i sigurnim za gledanje. U nogometu nema mjesta mržnji. Zločin iz mržnje može imati dubok utjecaj na žrtve", dodao je on.

Prošlog ljeta vlada je obećala da će ljudima koji zlostavljaju nogometaše putem interneta zabraniti pristup stadionima do 10 godina.

Engleski reprezentativci Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka rasno su vrijeđani nakon poraza u finalu prošlogodišnjeg Eura od Italije.

Ministrica unutarnjih poslova Priti Patel potvrdila je u januaru da će naredbe o zabrani odslaka na stadione biti proširene i na kaznena djela mržnje na internetu. Promjena je danas stupila na snagu.