donosi obilje dobrobiti

Stručnjaci se rijetko stopostotno slažu oko suplemenata prehrani. Za ovaj kažu da vrijedi svake marke koju date za njega

Postoje naučne rasprave oko toga je li najbolje apsorbirati vitamin D iz tableta, kapi, hrane, sunčeve svjetlosti ili na neki drugi način.

Trebate li zapravo uzimati tablete vitamina D - ili je to bacanje novca?

Malo se raspravlja o važnosti ovog vitamina, ali postoje naučne rasprave oko toga je li najbolje apsorbirati vitamin D iz tableta, kapi, hrane, sunčeve svjetlosti ili na neki drugi način.

Šta radi vitamin D?

Ukratko, to je super vitamin koji donosi obilje dobrobiti.

Arj Thiruchelvam, personalni trener i glavni trener u Performance Physiqueu za Sky News kaže: "Poboljšava imunološki sistem i zdravlje kostiju, smanjuje rizik od prijeloma i gubitka koštane mase. Ima potencijalnu ulogu u smanjenju utjecaja razvoja kardiovaskularnih bolesti, raka, IBD-a i autoimunih poremećaja, kao i smanjenju simptoma depresije , poboljšavajući snagu i potencijalno gubitak masnoće."

Sve su to dobri razlozi za održavanje visokih nivoa vitamina D u organizmu, ali biste također trebali nadopunjavati kako biste bili sigurni da ne padnu prenisko.

"Nizak nivo vitamina D može utjecati na zdravlje i imunitet, kao i na zdravlje naših kostiju i funkciju mišića", kaže Andrew.

Kako vitamin D dobiti prirodnim putem?

Postoji mit koji kaže da vam sama sunčeva svjetlost daje vitamin D, a zapravo se događa da ultraljubičaste zrake pokreću proces u vašem tijelu koji proizvodi vitamin za vas.

"Svako od nas ima stanice receptora vitamina D koje, kroz lanac reakcija počevši od pretvaranja kolesterola u koži, proizvode vitamin D3 kada su izložene ultraljubičastom B (UVB) suncu", rekao je dermatolog Yale Medicine David J Leffell objašnjava.

Postoje naučne rasprave oko toga je li najbolje apsorbirati vitamin D iz tableta, kapi, hrane, sunčeve svjetlosti ili na neki drugi način.
Foto: Freepik

Prema mišljenju Andrewa Pettsa, ljeti provođenje samo 15 minuta s izloženim udovima koji apsorbiraju UV zrake može omogućiti vašem tijelu da pokrene dovoljnu sintezu vitamina D.

Također možemo dobiti relativno male količine iz ribe (tunjevine i lososa), žumanca jajeta, gljiva i obogaćene hrane, ali trebali biste pojesti jako puno te hrane da biste dosegli preporučeni dnevni unos (naučnici predlažu negdje između 1.000-2.000 IU dnevno).

Šta raditi zimi?

I Arj i Andrew toplo preporučuju jesti spomenutu hranu i suplementirati vitamin D u hladnijim mjesecima kako bi se nivo održao.

Međutim, jako je važno da ne konzumirate previše vitamina D.

Ne samo da nećete dobiti nikakvu dodatnu korist - i zapravo ćete uzalud trošiti novac na dodatke prehrani - već biste se mogli izložiti riziku.

To je zato što je najčešća tableta vitamina D (nazvana D3) "topiva u mastima" - što znači da je pohranjena u tijelu i stoga ako konzumirate previše, može biti toksična.

Šta/kako uzimati suplemente

Na tržištu postoje sprejevi, gelovi i tablete, a vode se žestoke rasprave oko toga koji je najučinkovitiji – a time i najvredniji.

Prema nekim studijama, oralni sprejevi mogu se apsorbirati do 2,6 puta bolje od mekih želatinskih kapsula, posebno za osobe s intestinalnom malapsorpcijom, iako druge sugeriraju da nema velike razlike.

Imajući to na umu, vjerovatno je najbolje odabrati ono što vam najviše odgovara.

Kao što smo spomenuli, D3 (za koji se općenito pokazalo da je puno učinkovitiji od drugog suplementa na tržištu, D2) je topiv u mastima, pa ga je najbolje uzimati uz obrok ako možete.

Vrlo važno

Rijetkost je da naučna zajednica gotovo univerzalno odobrava suplement, ali u ovom slučaju nauka ne laže.

Dobivanje vitamina D iz hrane i prirodne sunčeve svjetlosti uvijek je poželjno, ali uzimanje dodataka vitamina D zimi ključno je za vaše opće zdravlje.

Vitamin D je jedini dodatak u istraživanju Sky Newsa za koji su oba stručnjaka dali 10/10 - a s obzirom na to koliko je jeftin, čini se da o njemu ne treba razmišljati.