prof. mirza smajić

Stručnjak o sigurnosnim izazovima: BiH se mora fokusirati na integracije prema NATO-u i EU

Eksponencijalno rastuća kompleksnost globalne, nacionalne i unutrašnje sigurnosti, karakteriziraju sigurnosnu situaciju i kretanja na tom planu tokom 2023. godine, ocijenio je prof. dr. Mirza Smajić, šef Odsjeka za sigurnosne i mirovne studije Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu (UNSA).

Nažalost to je, kako je kazao, pokazalo da smo u 21. stoljeću savremenici prilika/okolnosti u kojima upravo dinamičnost i brzina promjena s povećanom transnacionalizacijom prijetnji, uz nejasnu liniju između unutrašnje i međunarodne sigurnosti, zahtijeva kontinuirano traganje za novim odgovorima.

"Ako se fokusiramo na stanje iz perspektive Bosne i Hercegovine, vidimo da su određene stvari utjecale na povećan stepen humane nesigurnosti", istaknuo je Smajić.

Komentirajući upit u vezi sa izazovima s kojima se na sigurnosnom planu tokom 2023. godine suočavala Bosna i Hercegovina, Smajić naglašava kako postojeći politički animoziteti u znatnoj mjeri otežavaju integraciju naše zemlje u NATO, ali i put ka članstvu u Evropskoj uniji (EU), koji uz pravosudnu, podrazumjeva i reformu unutrašnje sigurnosti.

"Kada se radi o prijetnjama u BiH tokom 2023. godine, tu, zasigurno, možemo izdvojiti određene transnacionalne organizovane kriminalne aktivnosti, te ilegalne migracije", navodi on.

Referirajući se u vezi prioriteta Bosne i Hercegovine za narednu godinu, Smajić ističe kako će se u 2024. godini trebati više fokusirati na integracijski proces prema NATO-u i EU „kako bi postali dijelom nadnacionalne sigurnosne organizacije i time se uspješno suprotstavili savremenim sigurnosnim izazovima“.

U osvrtu na globalne geopolitičke i sigurnosne aspekte, Smajić konstatira kako je ulaskom Finske, a izvjesno uskoro i Švedske u članstvo NATO-saveza, došlo do radikalne promjene evropske sigurnosne arhitekture.

Kao vrstan poznavalac sigurnosnih izazova na unutrašnjem i vanjskopolitičkom planu, dr. Smajić je i koautor knjige pod naslovom „Unutrašnja sigurnost: teorija, praksa i savremeni sigurnosni izazovi“, u kojoj su sistematski opservirani i analizirani spomenuti sigurnosni aspekti kao i savremeni trendovi i sigurnosne implikacije prisutne na nacionalnom i globalnom nivou.

Radi se o nedavno objavljenoj knjizi u ediciji Fakulteta političkih nauka UNSA čije koautorstvo, uz prof. dr. Mirzu Smajića, potpisuju - doc. dr. Taib Spahić i prof. dr. Sead Turčalo, a čije se prvo poglavlje odnosi na teorije sigurnosnih sistema.

"Istražili smo pojam i sadržaj sigurnosti, prateći evoluciju od tradicionalne do savremene analize sigurnosti", pojašnjava Smajić, navodeći kako je drugi dio knjige posvećen kompleksnosti fenomena unutrašnje sigurnosti, uz pregled organizacije sistema unutrašnje sigurnosti članica EU i drugih zemalja, uključujući i Sjedinjene Američke Države.

Prema njegovim riječima, u trećem dijelu knjige su analizirani savremene prijetnje i rizici na planu unutrašnje sigurnosti, odnosno niz konvencionalnih prijetnji, te je prepoznat transnacionalni karakter savremenih prijetnji, uz adresiranje izazova poput terorizma i transnacionalnog organiziranog kriminala.

Četvrto poglavlje čitateljima nudi jasan pregled načina na koje su organizirani sistemi unutrašnje sigurnosti u pojedinim zemljama u regiji, s fokusom na raznolikost i prilagodljivost sigurnosnih sistema različitim geopolitičkim, ekonomskim i socijalnim kontekstima.

U završnom dijelu elaboriran je model unutrašnje sugurnosti koji je na snazi u Bosni i Hercegovini sa svim njegovim specifičnostima, uključujući organizaciju policijskih snaga, sistem zaštite i spašavanja i obavještajno-sigurnosni aparat, te detektiranje prisutnih sigurnosnih prijetnji, i sve to u kontekstu postkonfliktne izgradnje zemlje.

Na upit u tom kontekstu, a u vezi s ustrojem policijskih snaga u BiH, Smajić navodi kako je Bosna i Hercegovina specifična u pogledu organizacije policijskog sistema koji je podijeljen na tri nivoa.

To, kako je precizirao, podrazumijeva da u Bosni i Hercegovini djeluje 16 policijskih agencija, te da bi s organizacijskog aspekta bilo puno bolje da postoji njihova kvalitetnija horizontalna i vertikalna povezanost.

"U spomenutoj knjizi su i u vezi s tim date određene preporuke. Isto tako, ocijenjeno je neophodnim da Bosna i Hercegovina donese metodologiju procjene stanja sigurnosti, što bi u konačnici doprinijelo boljoj funkcionalnosti i efikasnosti u borbi protiv savremenih sigurnosnih prijetnji, izazova i opasnosti", kazao je prof. dr. Mirza Smajić.