Nedavni energetski ispad, koji je pogodio više država u regiji, uključujući Bosnu i Hercegovinu, ukazao je na suštinske probleme i alarmantnu situaciju koja se mora što prije moguće početi ozbiljno i studiozno rješavati.
Jedno od onih nezaobilaznih stubova sistema jeste uskladištenje energije.
Zašto? Pa zato što nam energija iz obnovljivih izvora sama po sebi ne može obezbjediti potrebnu stabilnost sistema.
Rješenje je u implemetaciji skladištenja odnosno primjena baterija, snažnih i moćnih, kao sredstva za skladištenje enrgije i njeno korištenje studiozno i u skladu sa objektivnim potrebama pa i u ovako dramatičnim okolnostima.
Šta su baterije?
Skladištenje energije se sve više prepoznaje kao kamen temeljac modernih energetskih sistema, olakšavajući integraciju obnovljivih izvora energije, povećavajući stabilnost mreže i omogućavajući elektrifikaciju u različitim sektorima.
Kako svijet prelazi na održiviji i otporniji energetski krajolik, važnost efikasnih i skalabilnih rješenja za skladištenje energije ne može se precijeniti.
Potreba za skladištenjem energije je jedan od najvećih izazova sa kojima se suočavaju obnovljivi izvori energije kao što su sunce i vjetar, a to je njihova isprekidanost.
Za razliku od konvencionalnih elektrana na fosilna goriva, obnovljivi izvori energije proizvode električnu energiju kada sija sunce ili puše vjetar, čineći njihovu proizvodnju promjenjivom i nepredvidivom.
Tehnologije skladištenja energije nude rješenje za ovaj izazov “hvatanjem” viška energije tokom perioda velike proizvodnje i oslobađanjem kada je potražnja velika ili proizvodnja niska, čime se uravnotežava mreža i osigurava stabilna opskrba električnom energijom.
Skladištenje energije obuhvata širok spektar tehnologija, svaka sa svojim jedinstvenim karakteristikama i primjenama.
Sistemi za skladištenje baterija, uključujući litijum-jonske, naširoko se koriste zbog svoje velike gustine energije, brzog vremena odziva i svestranosti.
Skladištenje hidroelektrana sa pumpama, koje koristi višak energije za pumpanje vode uzbrdo i oslobađa je kroz turbine za proizvodnju električne energije kada je to potrebno, ostaje jedan od najefikasnijih i najisplativijih oblika skladištenja energije velikih razmjera.
Druge tehnologije koje obećavaju uključuju skladištenje energije komprimovanog vazduha, zamašnjake i sisteme za skladištenje toplote.
Primjene i prednosti
Skladištenje energije nalazi primjenu u različitim sektorima, uključujući stambena, komercijalna i industrijska okruženja.
U stambenim okruženjima, sistemi kućnih baterija omogućavaju vlasnicima kuća da skladište višak solarne energije za kasniju upotrebu, smanjujući oslanjanje na mrežu i smanjujući račune za struju.
U komercijalnim i industrijskim objektima, skladištenje energije pomaže u upravljanju vršnom potražnjom, poboljšava kvalitet električne energije i obezbjeđuje rezervno napajanje tokom nestanka.
Štaviše, skladištenje energije igra ključnu ulogu u elektrifikaciji transporta, pokretanju električnih vozila (EV) i podržavanju rasta obnovljive energije u sektoru transporta.
Integracija i fleksibilnost
Kako se prodor obnovljive energije povećava, mrežni operateri se suočavaju s izazovom upravljanja fluktuacijama ponude i potražnje.
Sistemi za skladištenje energije poboljšavaju fleksibilnost mreže tako što apsorbuju višak energije tokom perioda niske potražnje i otpuštaju je kada potražnja poraste.
Ova fleksibilnost omogućava mrežnim operaterima da optimizuju proizvodnju energije, ublaže zagušenje mreže i smanje potrebu za skupim vršnim elektranama.
Štaviše, distribuirani sistemi za skladištenje energije koji se nalaze u blizini centara potražnje mogu ublažiti opterećenje na infrastrukturi za prijenos i distribuciju, povećavajući ukupnu otpornost i pouzdanost mreže.
Ekološki i ekonomski utjecaji
Široko usvajanje tehnologija skladištenja energije nudi značajne ekološke i ekonomske koristi.
Omogućavajući viši nivo prodora obnovljive energije, skladištenje energije doprinosi smanjenju emisije stakleničkih plinova i borbi protiv klimatskih promjena.
Štaviše, skladištenje energije pomaže u ublažavanju potrebe za skupim ulaganjima u novu infrastrukturu za proizvodnju i prijenos energije, na kraju smanjujući troškove električne energije za potrošače i poboljšavajući pristupačnost energije.
Da zaključimo, skladištenje energije ima ogromno obećanje u oblikovanju održivije, otpornije i efikasnije energetske budućnosti.
Rješavajući prekide obnovljivih izvora energije, poboljšavajući stabilnost mreže i podržavajući napore za elektrifikaciju, tehnologije skladištenja energije igraju ključnu ulogu u ubrzavanju tranzicije ka ekonomiji sa niskim udjelom ugljenika.
Kontinuirano istraživanje, inovacije i ulaganja u skladištenje energije bit će od suštinskog značaja za otključavanje njegovog punog potencijala i ostvarivanje prednosti čistijeg i održivijeg energetskog sistema za generacije koje dolaze.
(Autor teksta je ekspert u oblasti energetike)