Studenti Američkog univerziteta u BiH održali su u srijedu, 14. jula, protest ispred zgrade Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Sarajevu i uputili apel da se Denisu Prciću, osnivaču i direktoru ove obrazovne institucije, oduzme američko državljanstvo, javlja RSE.
Po nalogu Suda BiH, Prcić kojim posjeduje dvojno BiH i američko državljanstvo, se od 20. juna nalazi u jednomjesečnom pritvoru zbog sumnje na zlupotrebu položaja ili ovlaštenja, pomoć učiniocu krivičnog djela, krivotvorenje službene isprave.
Studentima, koji su u više navrata tokom proteklih godinu dana protestovali u Tuzli, gdje je Američki univerzitet imao urede, ni godinu dana otkako su diplomirali nisu izdate diplome ove obrazovne institucije.
“Iskazali smo negodovanje povodom čitave situacije. Tražili smo pomoć američke ambasade da pokrenu mehanizme kako bi pomogli studentima u vezi naših potraživanja diploma i oduzimanja državljanstva Prciću,” kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Jasmin Memić, jedan od sto studenata koji traže zaštitu svojih prava.
Cijena godišnje školarine na Američkom univerzitetu kretala se od od 1.250 do 1.400 eura. Na završnoj godini, pred izdavanje diplome, 2020. godine, od njih je zatraženo da plate još po 750 eura na ime posebnih dodatnih troškova, ukoliko žele dobiti diplome.
Oni koji nisu uplatili, nisu ni dobili diplomu.
Inače svu dostupnu dokumentaciju Univerziteta oduzela su nadležna tužilaštva u okviru predmeta koji se vodi protiv Prcića na Sudu BiH. On se tereti i za izdavanje diplome direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je uhapšen u četvrtak ujutro.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) su početkom mjeseca jula pretresli prostorije OSA-e.
Pretres je obavljen po nalogu Suda BiH, a u sklopu predmeta "Diploma" zbog kojeg je uhapšen i Prcić.
Na ročištu održanom 20. juna ove godine, tužilac Oleg Čavka kazao je kako “u pretresima nije pronađen nijedan dokaz da je Mehmedagić bio student”.
Mehmedagiću je 2019. godine poništena diploma fakulteta u Banjoj Luci iz 2007. godine. On je potom dostavio dvije diplome – Američkog univerziteta i Pravnog fakulteta u Sarajevu (viša škola).
Tužitelje je zainteresirao podatak da Mehmedagić ranije u svojoj biografiji nije navodio diplomu Američkog univerziteta iz 2013. godine, te je Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu.
Vijeće za akreditaciju nezavisnih ustanova u oblasti obrazovanja SAD (ACICS) 30. oktobra prošle godine povuklo je akreditaciju za Američki univerzitet u BiH, nakon što su upoznati sa neregularnostima.
Akreditacija Američkog univerziteta u BiH, pak, važi do 26. novembra ove godine, kako je to navedeno i na zvaničnoj stranici državne Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta.
Istragu o Američkom univerzitetu, za zloupotrebu položaja i ovlasti, vodi i Kantonalno Tužilaštvo u Tuzli, po prijavi studenata ovog univerziteta.