Dvostruko ubistvo i samoubistvo u sarajevskom naselju Širokača, koje je rezultat neriješenih porodičnih odnosa, šokiralo je cijeli grad.
Prema nezvaničnim informacijama, ali i svjedočenju komšija, kulminirao je dugogodišnji sukob braće Almira i Muamera Ćesira. Njih dvojica su se sporila oko kuće, a Almir je jučer stigao bijesan i prvo ubio brata Muamera, pa njegovu suprugu, da bi potom aktivirao bombu kojom je raznio sebe i zapalio kuću.
No, krvavom kraju prethodila je žustra svađa i pucnjava.
“Prvo su se čuli pucnji, jedno šest pucnjeva. Poslije toga čujem galamu. Izašli smo, moja kćerka je gledala kroz prozor. Stariji brat je skupio mlađeg brata i snahu i pucao u noge. Onda su se zatvorili. Policija ga je molila da izađe. On je govorio da ima bombu i da će je aktivirati. Žena je vikala upomoć. Uslijedila je eksplozija, a potom i požar”, rekao je za televiziju N1 svjedok Sead Zubčević.
Iako je ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica jutros na licu mjesta izjavio da su ovo pojedinačni incidenti koji se ne mogu kontrolirati niti predvidjeti, postavlja se pitanje je li se ipak mogla spriječiti smrt troje ljudi?
Naime, upravo izjava svjedoka Zubčevića baca svjetlo na događaje o kojima policija i Tužilaštvo daju šture informacije.
Iz MUP-a KS zvanično su saopćili da su dobili dojavu o požaru u 21:10 sati.
"U 21.10 sati u porodičnoj kući u ulici Žagrići, općina Stari Grad došlo je do požara. Trenutno su na terenu policija, vatrogasci, hitna pomoć i ekipe Sarajevogasa. Više informacija kasnije", bilo je prvo obavještenje.
No, požar je već faktički kraj drame.
Ono što komšije opisuju jeste svađa, pucnjava, zatvaranje i ključno - policija je bila već tad na licu mjesta i molila Almira Česira da izađe iz kuće i pusti svog brata i snahu, što je on odbijao upozoravajući ih da ima bombu.
Dakle, Almir se prvo u dvorištu svađao sa svojim bratom, onda pucao po nogama, da bi ih onda 'zatvorio' u kuću. A tu je već bila policija.
Šira javnost nije bila obaviještena o svojevrsnoj talačkoj krizi, što je legitimno ukoliko je policija procijenila da takve infirmacije ne treba da idu u javnost u tom trenutku. Pitanje je: Šta su oni radili dok je Almir u kući držao zarobljene svog brata i snahu? Kada je policija tačno stigla na lice mjesta i da li je bila pozvana specijalna jedinica koja bi mogla izvršiti upad u kuću i 'razoružati' bijesnog brata?
Odgovore smo zatražili od MUP-a. Tačnije pitali smo ih kada je policija obaviještena da se na Širokači dešava nešto, odnosno kada su dobili prijavu o pucnjavi?
Iz MUP-a nam je rečeno da ne mogu davati više od onoga što je već rečeno u javnosti - a to je faktički ništa.