bit će otpuštanja

Subota je novi petak? Spremaju se otkazi širom svijeta, izgleda da propada ideja kraće radne sedmice

Šta ako je subota novi petak? To je zabrinjavajuća pomisao, naravno, ali duža radna sedmica je već realnost za neke radnike. Grčka je dozvolila brojnim industrijama da pređu na 48-satnu radnu sedmicu kako bi povećali produktivnost. Južnokorejske kompanije, kao što je Samsung, poručuju nekim rukovodiocima da se također pojave u subotu ili nedjelju kako bi pomogli u jačanju poslovanja kompanije.

Sada, kada se u SAD čuje ekonomska uzbuna, neki radnici koji čeznu za manje vremena na poslu možda će morati da nastave da sanjaju.

Udovoljavanje moćnicima

I to možda nije najgore od svega: zaposlenima koji su se nadali da će ostati ili dobiti udaljene poslove možda ništa ne pođe po planu. Međutim, možda najveća prijetnja za radnike su otkazi.

Uznemireni izvršni direktori željni da udovolje Wallstreetu i njihovim upravnim odborima, mogli bi da odluče da naprave velike rezove koje je Intel nedavno najavio.

Izvještaj o zapošljavanju u julu koji je slabiji nego što se očekivalo, koji zastrašuje investitore, mogao bi nekim poslodavcima da pruži pokriće da se povuku od ideje kraće sedmice, rada na daljinu i drugih mjera usmjerenih na poboljšanje dobrobiti zaposlenih, rekli su za Business Indsider stručnjaci za tržište rada.

Peter Capelli, profesor menadžmenta na Warton školi Univerziteta u Pensilvaniji, rekao je da postoji percepcija da su neki poslodavci koristili otpuštanja kao prijetnju da povuku radnike nazad u kancelariju. I rekao je da bi šefovi mogli da iskoriste najnovije naslove o ekonomiji kao novi razlog da postanu oštri sa radnicima - čak i ako posao i dalje ide dobro.

„Ne radi se toliko o stvarnosti koliko o percepciji“, rekao je Capelli za Business Insider.

Rekao je da, iako su mnogi radnici posljednjih godina stekli izvijesnu polugu, poslodavci su i dalje držali većinu moći osim nekoliko izuzetaka, kao što su radnici u maloprodaji pred kraj pandemije.

"Zaposleni nikada nisu imali veliku prednost na tržištu rada“, rekao je Capelli.

Radnici bi mogli da se osjećaju kao da imaju još manje moći ako ih briga šefova o ekonomiji čini manje dobrotvornim prema svojim zaposlenima.

Neka velika preduzeća navode da inflacija štipa potrošače do te mjere da neki smanjuju potrošnju kafe i pića.

Starbucks je prošle sedmice saopštio da je promet u njegovim prodavnicama opao — posebno među kupcima koji nisu redovni — a izvršni direktor Laksman Narasimhan ukazao je na „izazovno potrošačko okruženje“. Gigant alkoholnih pića Diageo objavio je svoj prvi pad u godišnjoj prodaji od 2020.

To je vrsta stvari koja bi poslodavca mogla učiniti manje sklonim da pokuša nešto novo - kao što je četvorodnevna radna sedmica.

Ipak, čak i bez slabe prodaje, rekao je Capelli, malo je vjerovatno da će četvorodnevna radna sedmica već biti široko prihvaćena u SAD.

„Mislim da to nikada nije imalo šanse u SAD“, rekao je on. Ali, u isto vrijeme, Capelli također ne misli da će kompanije natjerati radnike da dođu šestog dana. "To je ogroman prekid norme."

On je primijetio da je smjena u Grčkoj bila više fokusirana na to da se radnicima omogući prekovremeni rad.

Prostor izvršnih direktora

Brigid Shuttle, autorica predstojeće knjige „Over Work", rekla je za BI da kada se pojave brige oko ekonomije, mnogi lideri žele da se vrate poznatim načinima rada.

„U vremenima neizvjesnosti, posebno rukovodstvo želi da se vrati na ono što se čini kao sigurnije vreme“, rekla je ona. „Jedina ironija je da taj način nije nužno bio bolji".

Prema njenim riječima, kompanije koje odluče da sve svoje ekonomske probleme prebace na radnike su kratkoročne, napominjući istraživanje koje pokazuje da otpuštanja nanose dugoročnu štetu kompaniji. I, rekla je, duži radni sati su povezani sa nižom produktivnošću i većim sagorijevanjem.

Ona kaže da prečesto, kada prijeti opasnost od pada, lideri vide svoje radnike kao veliki trošak u svom bilansu stanja.

„Taj dugoročniji pogled će zapravo biti bolji za ljude i za vaš posao na duge staze“, rekla je ona.

Ako kompanije koriste ekonomske brige da bi preokrenule kurseve napora kao što su fleksibilni radni aranžmani ili otpuštanja, dovode u opasnost sopstvenu dobrobit.

„Na kraju zaista narušavate povjerenje i moral u vašoj organizaciji“, rekla je Shuttle. „I, zaista, dobri ste onoliko koliko su vam ljudi dobro".