Svijet

Sudanka zbog preljube suočena sa smrću kamenovanjem. Prvi slučaj nakon 10 godina

Žena u Sudanu osuđena je na smrt kamenovanjem zbog preljube, što je prvi poznati slučaj u zemlji nakon gotovo desetljeća.

Maryam Alsyed Tiyrab (20) uhapsila je policija u sudanskoj državi Bijeli Nil prošlog mjeseca.

Tiyrab kaže da se žali na odluku. Većina kazni kamenovanjem, koje su pretežno protiv žena, poništene su na višem sudu.

Vojni udar

Sudionici kampanje brinu se da je kazna znak da je vojni udar u oktobru ohrabrio zakonodavce da ponište male dobitke za prava žena postignute pod prijelaznom vladom zemlje.

Afrički centar za studije pravde i mira (ACJPS), sa sjedištem u Ugandi, rekao je da je kazna prekršila domaći i međunarodni zakon i pozvao na Tiyrabovo "trenutačno i bezuvjetno oslobađanje", prenosi Federalna.ba.

Centar je rekao da ženi nije omogućeno pošteno suđenje i da joj nije rečeno da će informacije koje je dala tokom ispitivanja biti korištene protiv nje. Tiyrabu je također uskraćeno pravno zastupanje.

“Primjena smrtne kazne kamenovanjem za kazneno djelo preljube teško je kršenje međunarodnog prava, uključujući pravo na život i zabranu mučenja i okrutnog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja”, priopćio je centar.

Sudanska prijelazna vlada, koja je uslijedila nakon svrgavanja Omara al-Bashira, najavila je 2020. godine reforme nekih svojih tvrdih kaznenih zakona i šerijatske politike.

Ratificirali konvenciju

Reforme nisu uključivale kamenovanje, ali je zemlja u avgustu ratificirala UN-ovu konvenciju protiv mučenja. ACJPS je rekao da je kamenovanje oblik mučenja koji je odobrila država i da predstavlja kršenje obaveza zemlje u pogledu ljudskih prava.

Jehanne Henry, odvjetnica za ljudska prava, rekla je da rečenica "pokazuje da se oštri šerijatski zakoni i kazne još uvijek provode u Sudanu":

"Slučaj smrti kamenovanjem podsjetnik je da reforme kaznenog zakona tokom tranzicije nisu bile dovršene i da su takve oštre, arhaične kazne još uvijek službeno u knjigama."

Bičevanje, koje je zabranjeno 2020., sudovi još uvijek izriču kao kaznu. Posljednji poznati slučaj žene osuđene na kamenovanje zbog preljube bio je u državi Južni Kordofan 2013. Presuda je poništena.