priča o uhođenju

Sudija odobrio nastavak tužbe za klevetu protiv Netflixa zbog kontroverzne serije ‘Baby Reindeer’

Škotlanđanka optužena za uhođenje tvorca i zvijezde serije "Baby Reindeer" Richarda Gadda može nastaviti sa svojom tužbom za klevetu protiv Netflixa, nakon što je savezni sudija u Kaliforniji odbio odbaciti sve njene optužbe.

U odluci sudija R. Gary Klausner napisao je da se "Baby Reindeer" "izgleda predstavlja kao činjenica", a ne kao prikaz Gaddovog mišljenja, navodeći na početku serije da je "ovo istinita priča", prenosi CNN.

Sudija Klausner također je napisao da, dok su "navodni postupci Fione Harvey za osudu", razlike u načinu na koji ih je serija opisala "mogle proizvesti drugačiji učinak na um gledatelja", a time i argument optuženih da su izjave o Harvey "suštinski istinite” ne pomaže u ovoj fazi.

Glasnogovornik Netflixa rekao je za CNN da nema dodatnih komentara osim izvorne izjave o tužbi kada je rekao: "Namjeravamo snažno braniti ovu stvar i stati uz pravo Richarda Gadda da ispriča svoju priču." CNN je također kontaktirao Gadda za komentar.

U Netflixovoj miniseriji koja je osvojila nagradu Emmy, Gadd prepričava ono što se naziva "istinitom pričom" o tome kako ga je uhodila žena koja ga je bombardirala s više od 40.000 e-mailova i stotinama sati glasovnih poruka.

Serija je bila na vrhu popisa najgledanijih u svijetu nakon premijere u aprilu, generirajući naslove i nagađanja o likovima i ko ih je inspirirao. Harvey, kojoj su internetski detektivi brzo ušli u trag koji su je označili kao "pravu Marthu Scott", podnijela je tužbu Okružnom sudu za Središnji okrug Kalifornije u junu, tražeći suđenje pred porotom i odštetu u ukupnom iznosu od 170 miliona dolara.

Fiona Harvey

Gadd je prethodno rekao za britanske novine The Guardian da je priča "vrlo emocionalno istinita… Ali željeli smo da postoji u sferi umjetnosti, kao i da zaštiti ljude na kojima se temelji."

Međutim, njegovi ponovljeni zahtjevi da gledatelji prestanu pokušavati otkriti stvarni identitet osoba u njegovoj priči nisu uslišani.

U tužbi Harvey navodi "nekoliko ključnih razlika" između nje i lika Marthe, koja je uhodila Gaddov lik Donnyja Dunna. Tačnije, Harvey kaže da su gledatelji zaključili da je i ona "dva puta osuđivana kriminalka koja je provela pet godina u zatvoru zbog uhođenja", da je "uhodila policajca", "seksualno napastvovala Gadda u uličici", "nasilno napala Gadda… kopala mu oči palčevima” i “uhodila Gadda čekajući ispred njegovog doma svaki dan do 16 sati dnevno.”

U svom nalogu, sudija Klaussner se osvrće na Netflixov argument da su ti primjeri bili "u suštini istiniti", što je često korištena odbrana protiv klevete koja tvrdi da je sveukupna bit tvrdnje istinita. Streaming kompanija je tvrdila da, iako Harvey nije dva puta osuđivana kriminalka, "mogla je biti osuđena i na pet godina zatvora", te da je bila "'uporna' s (Gaddom), štipajući ga i dodirujući razne dijelove njegovog tijela uključujući njegovu "stražnjicu" bez pristanka."

Klausner se nije složio s Netflixovim argumentom, napisavši da “postoji velika razlika između uhođenja i osude za uhođenje na sudu. Isto tako, postoje velike razlike između neprimjerenog dodirivanja i seksualnog napada, kao i između guranja i vađenja očiju.”

Klausner je također smatrao da je Harvey mogla pokazati "stvarnu zlobu" ako je Netflix svjesno prikazao izmišljene događaje kao činjenice. Kao potencijalni dokaz za to, pozvao se na izvještaj The Sunday Timesa, pozivajući se na izvore iz TV industrije, da je Gadd navodno bio zabrinut zbog predstavljanja “Baby Reindeer” kao potpuno istinite priče, te da je pozorišna predstava prema kojoj je serija adaptirana reklamirana kao “temelji se na istinitoj priči.”

Iako je sudija dopustio nastavak tužbi za klevetu i namjerno nanošenje emocionalne uznemirenosti, odbacio je Harveyine optužbe za nemar, grubi nemar i pravo na publicitet, kao i njen zahtjev za kaznenu odštetu.