protesti

Sukobi policije i demonstranata protiv povećanja poreza u Keniji

Kenijska policija ispalila je suzavac i uhapsila najmanje desetak demonstranata u utorak dok su se stotine ljudi okupile u blizini parlamenta u znak protesta protiv povećanja poreza, javljaju novinari AFP-a s lica mjesta.

Istočnoafrička ekonomska sila borila se s krizom troškova života, za koju kritičari kažu da će se samo pogoršati zbog nameta navedenih u prijedlogu zakona koji bi trebao biti razmatran u parlamentu u utorak poslijepodne.

Vlada suočena s besparicom branila je taj potez - za koji se predviđa da će prikupiti oko 346,7 milijardi šilinga (2,7 milijardi dolara), što je ekvivalentno 1,9 posto BDP-a - kao neophodnu mjeru za smanjenje oslanjanja na vanjsko zaduživanje.

Stotine demonstranata obučenih u crno marširali su prema parlamentu u poslovnoj četvrti glavnog grada Najrobija, ali su ih policajci zadržali bacivši suzavac na masu.

"Umorna sam. Cijene svega su porasle, život više nije pristupačan", kazala je 29-godišnji Rara Eisa.

Eisa, koja je rekla da nikada nije protestovala prije utorka, opisala je ove pohode kao opresivne.

"Ni na koji način nisu popustljivi", kazala je ona za AFP.

Brojni demonstranti mahali su transparentima na kojima je pisalo "ne prisiljavajte nas na poreze", nazivajući predsjednika Williama Rutoa kao Zakayo, što je svahili ime za biblijskog poreznika Zacchaeusa.

Među najspornijim odredbama zakona je porez na motorna vozila koji iznosi 2,5 posto od vrijednosti automobila i ponovno uvođenje PDV-a na hljeb.

Pod nazivom "Okupiraj parlament", vijest o protestu podijeljena je na internetu nakon što je aktivista otkrio kontakt podatke poslanika, pozivajući ljude da ih bombardiraju pozivima i porukama kako bi srušili nacrt zakona kojim se predlažu nova poskupljenja.

Analitičari kažu da, iako bi porezi mogli usporiti potrošnju i naštetiti ekonomiji, očekuje se da će zakon biti usvojen zbog velike parlamentarne većine koju Ruto ima.

Suočen s rastućim nezadovoljstvom unutar vlastitih redova, Ruto je, međutim, sazvao sastanak kako bi natjerao svoje poslanike da podrže nacrt prije parlamentarne rasprave.

Parlament mora usvojiti konačnu verziju zakona prije 30. juna.