bliski istok

Sukobi sirijskih vladinih snaga i pobunjenika u blizini Hame

 Intenzivni zračni napadi tokom noći natjerali su sirijske pobunjenike da bježe s ruba Hame, velikog grada čiji bi pad povećao pritisak na predsjednika Bashara al-Assada.

Pobunjenici su prošle sedmice izveli munjeviti prodor, zauzimajući drugi po veličini sirijski grad Aleppo i veći dio okolnog sela, napredujući u utorak na nekoliko kilometara od Hame.

Brzina njihovog napada zabrinula je Assadove saveznike, pri čemu je Iran u utorak saopćio da će razmotriti slanje snaga ako se to od njega zatraži, a Rusija je navela da "terorističku agresiju" na Siriju treba okončati što je prije moguće.

Irački borci koje podržava Iran krenuli su u Siriju u znak podrške Assadu, čija je vlada započela novu akciju regrutovanja na kontrolnim tačkama u Damasku i istočnom Deir al-Zoru, prijavljujući mladiće da se pridruže vojsci, saopćili su mještani.

Državni mediji i ratni posmatrači Sirijske opservatorije za ljudska prava saopćili su da su se vodile intenzivne borbe oko Jabal Zain al-Abidina, brda koje se nalazi pet kilometara sjeveroistočno od Hame i s pogledom na glavnu cestu koja vodi u grad.

Grupe mlicija koje podržava Iran pomogle su u jačanju vladinih frontova u Hami, gdje su se vojne jedinice pregrupirale nakon gubitka Aleppa, saopćili su pobunjenički i vojni izvori. Sirijski državni mediji javili su o dolasku pojačanja u utorak.

Rusko i vladino bombardiranje pobunjeničke enklave na sjeverozapadu intenzivirano je posljednjih dana, a zračni napadi usmjereni su na stambena područja i medicinske centre u Aleppu i Idlibu, saopćli su mještani i spasioci.

Reuters nije mogao odmah kontaktirati sirijske vlasti. Damask rijetko komentira konkretne optužbe, ali je ranije tvrdio da ne napada civile i da su optužbe protiv njegovih snaga dio napora da se oslabi Sirija.

Svaki produženi povratak borbi u Siriji, gdje je sukob koji je bjesnio od 2011. uvukao regionalne i globalne sile i osnažio džihadističke militantne grupe, riskira daljnju destabilizaciju regije uzdrmane sukobima u Gazi i Libanu.

Do vremena kada su se linije fronta riješile 2020. godine kroz sporazume dogovorene između Rusije, Irana i Turske, stotine hiljada Sirijaca su poginule, a milioni su raseljeni unutar zemlje ili su poslani u egzil u inostrantvo kao izbjeglice.

Zemlja je od tada podijeljena, dok Assad drži većinu teritorije uz podršku ruskog zrakoplovstva i koalicije regionalnih milicija koje podržava Iran, uključujući libanski Hezbollah.

Pobunjenici drže veliku enklavu na sjeverozapadu, turske snage prisutne su u pojasu duž sjeverne granice, a koalicija predvođena Kurdima uz američku podršku prisutna je na sjeveroistoku.