Prije nego pročitam šta sam pripremio, želim zahvaliti onima koji su danas sa nama, a koji ne moraju biti ovdje. To je solidarnost država, vjera, etničkih grupa i zajednica i upravo to tako i funkcionira. Hvala vam najljepša, započeo je direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić svoj govor u Generalnoj skupštini UN-a.
"Kada su se preživjeli genocida pojavili iz šume '95 niko nam nije vjerovao. Priče su bile toliko strašne, nezamislive i svi su odlučili da ne vjeruju. Da se opiše taj horor u sukobu, toliko su uništeni smrtni ostaci nakon ekshumacija, ponovnih sahrana, razbacani, a pojedinačna mjesta uvijek su sadržavala samo dio ili jednu kost pojedinačne žrtve.
U proteklih 20 godina morali smo dokazivati svaki detalj patnje koju smo proživjeli, a uz naučne metode koje su tada bile dostupne civilizaciji. Kao rezultat toga dokazali smo:
Da su djelići kostiju pronađeni 30-ak km južno od Srebrenice, da su poticali iz primarne grobnice koja je bila sjeverno od enklave 40 km, a zatim se dokazivala masovna pogubljenja i upotreba pojedinačnih oružja. Srebrenica jeste bila i ostaje teritorija na kojoj je po prvi put u svijetu koristila DNK metoda i analiza za dokazivanje genocida.
Također smo imali pomoć u činjenici da su počinitelji bili toliko uvjereni da nikada neće biti kažnjeni. Mi znamo ko je povukao obarač, kada, gdje, ko je upravljao mašinama, ko je čak dobavljao gorivo da bi se ljudi mogli sahranjivati. Sve smo to dokazali.
Majke su prelazile 100 km da bi se pojavile pred stranim sudovima kako bi svjedočile o ubistvima njihove djece. Bilo je vremena, činilo se kao da smo morali dokazati da li smo uopšte postojali.
Sjetiti se i odati počast Srebrenici danas, za nas to mnogo znači. Treba uvažiti sve to putovanje koje smo morali preći da bismo se mogli sjetiti naše boli. Borba se nastavlja čak i danas, borimo se da očuvamo našu priču. Da Srebrenica ne bude samo dio margina historije.
Prije 29 godina sam stao ispred Ratka Mladića koji je bio siguran da neću preživjeti. Danas imamo Memorijalni centar u Srebrenici, ja sam njegov direktor, a zločinac Mladić je u zatvorskoj ćeliji i on će morati da se sjeća horora koji je počinio sa svojim saborcima.
Mi preživjeli idemo dalje, osnovali smo porodice, obnovili zajednice i njegujemo ih.
Počinitelji, s druge strane, su zarobljeni u prošlosti, oni su okovani mržnjom, govore da je genocid čin oslobađanja… Mi podučavamo našu djecu o važnosti sjećanja, ali i oprosta da u zajednici koja preživljava oni moraju birati riječi i suzdržati se od teških.
Nikada nismo odustali od borbe, bez obzira na izglede. '95 niko nije vjerovao da imamo šansu, ali danas smo tu, obraćamo se UN-u i cijelome svijetu. Usvajamo rezoluciju o sjećanju na genocid.
Naše prisustvo ovdje je dokaz rada generacija prethodne tri decenije. Veliki broj preživjelih '95 nisu doživjeli ovaj trenutak, i danas ovdje treba da osiguramo da buduće generacije imaju za šta da se bore - za slobodu i čovječnost", poručio je Suljagić u svome govoru.
Pozvao je sve da posjete Srebrenicu, pa i oni koji negiraju genocid.
"Budite s nama u našoj borbi za pravdu", poručio je.