Područje sunčevih pjega koje je odgovorno za veličanstvenu polarnu svjetlost koja je početkom maja svjetlucala nad većim dijelom Zemlje se vratilo i još uvijek se bavi 'smicalicama', piše Science Alert.
AR 3664, odgovoran za nekoliko baklji klase X, uključujući najsnažniju u trenutnom solarnom ciklusu, sredinom maja rotirao se daleko od pogleda na suprotnu stranu Sunca. Nismo ga mogli vidjeti dok je prolazio, ali onda se ponovno pojavio u velikom stilu.
Dok se vraćala oko Sunčevog horizonta s potpuno novim imenom – AR 3697 – 27. maja, sunčeva je pjega eruptirala s još jednom snažnom bakljom X-klase, ovaj put X 2.8.
Od tada je izbacio još četiri rakete X-klase, ukupno pet u vrijeme pisanja.
Dana 29. maja emitirao je bljesak X1.45. Dana 31. maja emitirao je bljesak X1.1., a 1. juna proizvela je dvije baklje, X1.03 i X1.4.
Ipak, nije vjerovatno da ćemo od ovih erupcija vidjeti nešto poput solarnih oluja početkom maja. Nije bilo izvještaja o popratnom izbacivanju koronalne mase (CME) – izbacivanju ogromne mase solarne plazme i magnetskog polja koje stvara polarnu svjetlost kada se sudari sa Zemljinom magnetosferom.
To ne znači da je AR 3697 gotov. Svakodnevno emitira slabije bljeskove. Dana 2. juna emitirao je dvije baklje M-klase – to je sljedeća razina niže od X-klase, 10 puta slabije – i 10 baklji C-klase, 10 puta slabije od M-klase. Nije vjerovatno da ćemo vidjeti puno učinka od ovih, ali šanse za više baklji klase X su visoke, oko 30 posto, prema Spaceweatherliveu.
Područje sunčevih pjega također se sada nalazi oko središta Sunčeva diska. To znači da će sve erupcije biti usmjerene tačno u našem smjeru. To, naravno, nije garancija za CME aktivnost, ali šanse su puno veće od prosjeka.
Trenutno se približavamo, ili smo u vrhuncu Sunčevog 11-godišnjeg ciklusa aktivnosti, što znači da čak i ako nam je AR 3697 već dao najbolju sliku, moglo bi se razvijati još jedno područje sunčevih pjega koje će nam pružiti još jedan spektakularan svjetlosni show u mjesecima koji su pred nama.