Kriminal

Superkartel Tito i Dino na udaru Amerikanaca, DEA im rešeta mašine za pranje novca u Dubaiju

Edin Gačanin uhapšen u velikoj međunarodnoj akciji EUROPOL-a

Tokom proteklih 20 godina, kriminalne grupe sa Zapadnog Balkana postale su ključni akteri u globalnoj trgovini drogom. Zanimljivo je da se superkartel kartel Tito i Dino u na udaru Amerikanaca.

Balkanski klanovi su ozbiljni uključeni u šverc heroina, proizvodnju i trgovinu kanabisom. Kao i krijumčarenje kokaina iz Latinske Amerike u luke u zapadnoj i jugoistočnoj Evropi, što predstavlja jak osnov za pravljenje ilegalnih imperija sa ogromnom akumulacijom prlavog kapitala koji je potrebno ubaciti u legalne tokove da bi se mogao koristiti bez da zapadnu za oko policiji i poreskim upravama.

U tom procesu balkanski bossovi, među kojima su značajni igrači i bh. kriminalci akumulirali su značajno bogatstvo. Ogromnu reputaciju i brojne neprijatelje.

Stalna previranja i ulični ratovi

S obzirom da postoje brojni konkurenti koji za sebe žele dio kolača u podzemlju postoje stalna previranja i ratovi koji iza sebe ostavljaju na desetine leševa.

Iako održavaju veze sa svojom domovinom, većina njihovih operacija odvija se izvan Zapadnog Balkana.

Dileri rade u blizini izvora snabdijevanja (na primjer u Ekvadoru, Brazilu i Kolumbiji)...

Njihovi vojnici upravljaju distributivnim mrežama u Belgiji, Italiji, Holandiji, Španiji i Velikoj Britaniji, a gazde drže distancu i svoj novac u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), piše Global Initiative u jednom od svojih izvještaja.

U septembru 2020., Europol je najavio veliku operaciju protiv jedne kriminalne grupe koju vode Albanci. Koja se smatra jednom od najaktivnijih u evropskoj trgovini kokainom uz ovu Bosansku i Crnogorsku.

Istrage su rezultirale hapšenjem 20 osoba iz devet zemalja. Jedan od njih je bio Eldi Dizdari, Albanac koji živi u Dubaiju.

Dizdari je jedan od nekoliko Albanaca optuženih za međunarodnu trgovinu drogom koji su našli utočište u UAE.

Čini se da je njihova mogućnost da ostanu u zemlji olakšana kupovinom nekretnina i ulaganjem u lokalnu ekonomiju.

Troše mnogo na luksuz

„Veliki kriminalci sa Balkana kupuju svoj siguran boravak tako što ulažu velike količine novca u zemlju i troše mnogo. Održavajući luksuzan način života. Jedino pravilo koje se moraju pridržavati je da se ne bave trgovinom drogom ili drugim kriminalnim aktivnostima unutar zemlje', objasnio je istraživački novinar iz Albanije koji je odlučio ostati anoniman.

Mnogi kriminalci se osjećaju toliko sigurno u UAE da pozivaju porodicu i prijatelje da im se pridruže.

UAE su se također pokazali privlačnom podzemlju, jer je donedavno bilo vrlo teško izručiti tražene kriminalce iz ove zaljevske države.

2021. policija Dubaija uhapsila je pet kriminalnih međunarodnih narkobossova iz SAD-a, Velike Britanije, Francuske i Danske, ali ipak, Italija je čekala više od 18 mjeseci na odgovor na svoj zahtjev za izručenje Dizdarija.

U međuvremenu mu je istekao pritvor, tvrdi njegov italijanski advokat za tamošnje medije.

Nisu samo albanski kriminalci oni koji se u UAE osjećaju kao kod kuće.

Superkartel Tito i Dino

Vođa zloglasnog kartela Tito i Dino, Edin Gačanin, koristi ovu zaljevsku zemlju kao svoju bazu od 2019. godine.

Nazvan je 'evropski Escobar'.

Gačanin se sumnjiči da je veliki trgovac kokainom. Čija mreža snabdijevanja povezuje tržišta proizvodnje Latinske Amerike sa potrošačkim tržištima zapadne Evrope, a krajem novembra prošle godine je uhapšen u jednom od svojih apartmana u Dubaiu.

Čini se da mu je njegov profit omogućio kupovinu imovine, ali i zaštitu. Budući da je do sada izbjegao hapšenje iako je bio meta nekoliko istraga, uključujući i američku Upravu za borbu protiv droga (DEA).

Sigurna luka za sklapanje poslova

Ostaje da se vidi do čega će dovesti finansijska istraga, jer istražitelji su pratili Gačaninov novac, a pojedini kraci sežu i do naše zemlje.

Odluka balkanskih kriminalnih bosova da se presele u UAE dio je šireg trenda. Agencije za provođenje zakona u EU navode da su Emirati postali privlačni za kraljeve droge iz brojnih evropskih zemalja. Kao i iz Velike Britanije.

Britanski mediji su Dubai nazvali novom „Kostom del Krim“ koja će zamijeniti zloglasno špansko skrovište za zločine, Kosta del Sol.

Sa toliko šefova bandi na jednom malom mjestu, zemlja se smatra utočištem za kriminalce, niskorizično čvorište za koordinaciju nezakonitih aktivnosti sa emisarima u inostranstvu i dobro mjesto za druženje i sklapanje novih poslova.

Međutim, nalazi se među deset zemalja sa najslabijem ocjenom za kriminalna tržišta i ima loše rezultate u regulativi protiv pranja novca, sa ocjenom 4 od 10.

Provjera sumnjivih transakcija

Provjera sumnjivih transakcija koje potječu od kriminalnih organizacija koje su često skrivene iza preduzeća ili finansijske institucije je slaba.

U martu 2022., globalni nadzornik Financial Action Task Force stavio je UAE na svoju sivu listu zbog zabrinutosti da ne čini dovoljno u borbi protiv ilegalnih finansijskih aktivnosti.

Prema ovom tijelu, zemlje koje se nalaze na ovoj listi trebale bi raditi na rješavanju strateških nedostataka u svojim režimima u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Slično tome, organizacija civilnog društva za borbu protiv korupcije Transparency International rekla je da su UAE "ključni dio u globalnoj slagalici pranja novca".

Trend prelaska na udaljena tržišta radi pranja prihoda stečenih kriminalom pokazuje povećanu sofisticiranost balkanskih kriminalaca. I pokazatelj je koliko su ove organizacije postale fleksibilne i poslovno orijentisane. Agencije za provođenje zakona trebale bi sarađivati sa UAE kako bi riješile ovaj problem, uključujući i dugoročni pristup.

Osim toga, potrebno je učiniti više na rješavanju opasnosti integracije prihoda od kriminala opranih u inostranstvu u krhku političku ekonomiju zapadnog Balkana.