MOŽE UNAPRIJEDITI ČOVJEČANSTVO

Superkompjuter Aurora probio ‘magičnu’ granicu brzine

Intel je u partnerstvu s američkim Nacionalnim laboratorijem Argonne i Hewlett Packard Enterpriseom (HPE) uspio sa superkompjuterom Aurora probiti granicu eksaskale na 1,012 eksaflopsa te je s 10,6 AI eksaflopsa dodatno potvrdilo da je "najbrži AI sistem na svijetu posvećen AI za otvorenu nauku".

Malo zaostaje za Frontierom koji se nalazi u američkom Nacionalnom laboratoriju Oak Ridge jer je on postigao 1.206 exaflopsa, ali biti drugi superkompjuter s probijenom granicom "eksa brzina" golemo je postignuće, pogotovo kada se uzme u obzir da Aurora još nije u potpunosti dovršena.

Upravo ta činjenica potvrđuje da su granice ovog superkompjutera još uvijek spremne za probijanje. Primjerice, HPC Wire ga je u novembru 2023. postavio na drugo mjesto svoje liste 500 najbržih. A to je postignuto u trenucima dok je sistem bio tek polovično završen. U najnovijem poretku, objavljenom tokom maja ove godine, Aurora je i dalje bila na drugom mjestu, odmah iza Frontiera, ali je njen novi rezultat značajno poboljšan u odnosu na prethodno zabilježenih 585,34 petaflopsa.

Dizajnirana od temelja za istraživanje umjetne inteligencije, Aurora se sastoji od 10.624 računalnih bladea, 21.248 procesora Intel Xeon CPU Max serije i 63.744 jedinica Intel Data Center GPU Max serije, a sve je smješteno u 166 "polica" (eng. racks).

"Aurora će nam omogućiti utrti put do budućih otkrića u raznim područjima, od razumijevanja klimatskih obrazaca do razotkrivanja misterija svemira… Superkompjuteri služe kao kompas koji nas vodi prema rješavanju doista teških naučnih izazova koji mogu unaprijediti čovječanstvo", izjavio Ogi Brkić, Intelov potpredsjednik i generalni direktor Data Center AI Solutions.

Planovi za Auroru kreću se od modeliranja klimatskih promjena do otkrića u fuzijskoj energiji, atomističkih simulacija i rješavanja problema povezanih s memorijom u projektiranju budućih pogonskih postrojenja.