Među šestoricom ubijenih Bošnjaka, dječaka i muškaraca iz Srebrenice, koje su na mučki način, pucnjima s leđa, ubili pripadnici srpske jedinice "Škorpioni" 17. jula jula 1995. godine u Trnovu, nalazio se i Juso Delić koji je tada imao 25 godina.
Jusina supruga, Vahida Delić za Raport je govorila o godišnjici stradanja njenog supruga i borbi koju vodi i nakon 28 godina za postavljanje spomenika/obilježja njenom suprugu i ostalim strijeljanim Bošnjacima tog kobnog dana.
"Nakon 28 godina za mene je to isto kao da se danas dešava, isto boli. Svaki pristup mjestu stradanja, bez ikakvog obilježja, spomena.. to je katastrofalan pristup, ja nemam gdje da položim cvijeće nego na brezu koja je sva izrešetana mecima kojim su oni ubijani.
Svake godine dolazim na obilježavanje i borim se da se napravi spomen onoliko koliko je u mojoj mogućnosti. Dovoljno sam bila glasna, ali niko me ne čuje. Kome god sam se obratila, ništa od toga nije bilo osim obećanja", priča nam Vahida.
Kaže da svaki put kad dolazi u Trnovo i približava se mjestu stradanja, pred očima joj je samo snimak strijeljenja koji su snimili pripadnici "Škorpiona".
Podsjetimo, na snimku koji je prvi put obajvljen na suđenju Slobodanu Miloševiću 2005. godine, vidi se kako grupa pripadnika Škoripiona iz kamiona izvode šestericu vezanih i preplašenih civila, te ih uz pogrdne riječi i uvrede odvode u šumu i, pojedinačnim hicima i rafalima, četvericu ubija s leđa. Dok su ležali, pucali su im u glavu iz blizine. Preostala dvojica zarobljenika bila su primorana da tijela prenesu, a zatim su i oni ubijeni.
"Video sam prvi put pogledala 2006. Osjećaj kad sam ga vidjela i prepoznala na tom snimku se ne može opisati ni ispričati. Bilo je teško prepoznati njegovo lice jer je toliko izubijano da ja kao njegova supruga s kojim sam živjela 3 godine i njegova sestra ni braća nismo mogli da ga prepoznamo", kaže.
Jedan dio posmrtnih ostataka njenog muža pronađeni su 2006. godine, godinu kasnije su u Potočarima ukopali jedan mali dio, naredne godine još jedan.
"Treći put su nađene kosti na Roboju, to je Amor Mašović rekao", kaže i dodaje da nema nade da će ikada pronaći komletne posmrtne ostatke svog muža.
"Nemam nade jer kako se pronalazi kost po kost i kad je Mašović rekao da su pronađene kosti i na Roboju, znači kakvu više nadu mogu imati kad samo zamislite da su kosti s mjesta strijeljanja prenesene na Roboj. Gdje su još premještani", pita Vahida Delić koja u ratu nije izgubila samo muža nego i 17-godišnjeg brata u UNPROFOR-ovoj zoni, sestru sa dvoje djece koji su izašli zadnji dan iz Srebrenice te stradali u Tuzli.
Pored Juse Delića, 17. jula "Škorpioni" su pucnjem u leđa strijeljali još: Safeta Fejzića (17), Azmira Alispahića (16), Sidika Salkića (36), Smaila Ibrahimovića (35), Dinu Salihovića (18).