Rebalans budžeta Mostara na sjednici Gradskog vijeća obilježio je istup gradonačelnika Marija Kordića koji je izjavio da taj "dokument, osim finansijskog, ima i političku premisu, i da bi volio da je išlo bez toga".
"U zadnjem trenutku smo imali zahtjeve kojima smo 'morali' udovoljiti kako bi ga izglasali", rekao je Kordić, dodavši da je jedan od njih bio i zahtjev za dodatnih milion KM za mostarski Vodovod.
Politička previranja
"Naime, zbog političkih previranja u SDA, kojima svjedočimo zadnjih pola godine, imali smo izvjesnih izazova da donesemo rebalans i tih milion maraka je bio uvjet", tvrdi Marić.
O kakvim se previranjima unutar Stranke demokratske akcije radi i da li je SDA zaista postavljala političke uvjete za rebalans budžeta, pitali smo potpredsjednika mostarske organizacije SDA Adila Šutu.
"Usljed nedostatka mogućnosti za okupljanje adekvatne većine za usvajanja budžeta, gradonačelnik je iznio neke neargumentirane činjenice.
Prvo, previranja unutar SDA nema, izborni proces je završen već u aprilu. Sve su procedure završene po pravilima i Statutu SDA", kaže Šuta za Raport.
Što se tiče spomenutih milion maraka za mostarski Vodovod, kao "politički uvjet", Šuta objašnjava da su vijećnici Koalicije za Mostar u okviru rebalansa budžeta tražili da se ravnomjerno, u okviru obaveza prema Elektroprivredi BiH i Elektroprivredi HZHB, dvije jedinice Vodovoda tretiraju na isti način, "jer su i jedni i drugi platili kamate po sudskoj presudi".
"To je bio krucijalni naš zahtjev. Tražili smo da se obaveze vodovoda koje imaju prema i jednoj i drugoj Elektroprivredi na isti način tretiraju.
Jedna firma, dvije jedinice
Moramo znati da mostarski Vodovod ima dvije radne jedinice - jedna koristi struju od Elektroprivrede BiH, druga od Elektroprivrede HZHB - koje imaju duga višemilionskog prema njima.
Gradonačelnik je predložio da se plati dug samo prema Elektroprivredi HZHB, ali ne i Elektroprivredi BiH koja je daleko više sredstava uplatila u budžet.
I tražili smo da se plaćanje obaveza, koje imaju prema elektroprivredama, na isti način tretiraju", kaže Šuta.
Upravo je "Šutina struja" odnijela prevagu na nedavnim unutarstranačkim izborima u Mostaru.
Alis Čolaković je izabran za novog predsjednika, umjesto Salema Marića, dok su Adil Šuta i Haris Šabanović imenovani za potpredsjednike.
"Gospodin Marić je predsjednik Gradskog vijeća ispred Kluba vijećnika Koalicije za Mostar u ovom mandatu i mi to tako radimo, to cijenimo i poštujemo.
U stranačkim strukturama, Marić više nije aktivan u samom rukovodstvu", kaže Šuta.
Što se tiče nastupa u Gradskom vijeću, da li su Marić i ostatak SDA na istim talasnim dužinama?
"Naravno da jesmo, Klub vijećnika bio je jedinstven, jedinstveno je glasao", kaže Šuta.
Vode računa o svima
Odgovorio je i na pitanje da li je tačno da se "njegovim dolaskom u rukovodstvo gradske organizacije SDA 'radikalizira' politička situacija u Mostaru"?
"Pogriješili ste, baš suprotno.
Mislim da mi vodimo računa o svim građanima. Ništa se nije radikaliziralo, jer sam bio u Gradskom vijeću tri godine predsjednik Kluba vijećnika Koalicije za Mostar i trenutno sam ministar finansija u kantonalnoj vladi.
Znači, sve do oktobra bio sam u tom istom vijeću, zajednički smo donosili odluke, usvajali budžete posljednjih godina...
Ništa se nije radikaliziralo, čak naprotiv, mi smo vratili u okvire i funkcionisanje gradonačelnika, bez mogućnosti soliranja, da je Gradsko vijeće taj organ koji donosi ključne odluke, u skladu sa Statutom Grada Mostara", ističe Šuta.
HDZ-u sad ne odgovaraju izmjene Statuta
Govorio je i prijedlogu o izmjenama gradskog statuta, koje je Marić, kao predlagač, ipak povukao s posljednje sjednice, jer je, kako je rekao, "osjetio da ta odluka ne bi prošla".
"Što se tiče Statuta, naš zajednički sporazum, SDA i HDZ-a, bio je napravljen. Njega su ovjerili i predstavnici OHR-a, američki ambasade, OSCE-a i Evropske komisije.
Taj statut je dugo vremena bio i na stranici HDZ-a. Mi ne tražimo ništa drugo nego da se poštuje politički sporazum potpisan između HDZ-a i SDA.
I u njemu su i Statut Grada Mostara i promjene Izbornog zakona. Iz tog sporazuma, usvojene su promjene Izbornog zakona za Grad Mostar, a nije usvojen Statut.
Sad vjerovatno HDZ-u ne odgovara taj statut koji su potpisali 2020. godine u šestom mjesecu", izjavio je Šuta.