Da je finansijsko stanje na Radioteleviziji Bosne i Hercegovine zaista ozbiljno, te da ovom javnom emiteru slijedi gašenje, ako se ne uspostavi drugačiji način raspodjele RTV takse, nadležne i javnost je upozorio generalni direktor BHRT-a. Vremena više nema. Dosadašnji ugovor o naplati RTV takse u Federaciji BiH na snazi je do nedjelje, 31. decembra. Radnici i menadžment strahuju od najcrnjeg scenarija - potpunog mraka.
U potpuni mrak javni servis, kako sada stvari stoje, dovest će entitetski emiteri. U državi BiH nema jedinstvenog načina naplate RTV takse. Radiotelevizija Republike Srpske, koja od 2017. godine ima poseban ugovor o naplati RTV takse sa Poštama RS i niti jednu marku ne prebacuje BHRT-u.
U Federaciji problem postoji jer entitetski emiter ne poštuje član 23 Zakona o javnom RTV servisu i nezakonito na svoj račun gomila novac od RTV takse koji mu ne pripada, dok Televiziju Bosne i Hercegovine ostavlja u dubokom minusu, iako realizacija programa Federalne televizije zavisi od BHRT-a koji ispunjava obaveze.
"BHRT i dan-danas kao vlasnik ove zgrade iznajmljuje svoje prostore Radio televiziji Federacije za koje ona ne plaća nikakva sredstva BHRT-u i pored toga daje im usluge studijske, tehnike, kamere, studije i sve ono što je potrebno da bi se program proizvodio. U toku ovih šest godina, kada podvučemo crtu kako su se kretale stvari sa naplatom takse, možemo vidjeti da računica pokazuje da je Radiotelevizija RS nezakonito zadržala 52.800.000 KM. FTV 19.830.000 KM, a da je BHRT u minusu za sav taj period od 72.600.000 KM", ističe generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović.
Sa ovakvim načinom i odnosom u poslovanju, BHRT ne može više obavljati svoju funkciju. Ono što traži BHRT jeste uspostava finansijski samoodrživog javnog RTV servisa koji je i jedan od ključnih uslova za punopravno članstvo Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju. Dosadašnja prelazna rješenja dovela su do toga da su dva entitetska javna servisa jako bogata jer su, načinima naplate RTV takse koji nisu potpuno zakoniti, utrošili ogromna milionska sredstva koja im po zakonu ne pripadaju. Ukoliko bi BHRT potpisao aneks, odnosno nastavak ugovora pod istim uslovima kako je to bilo zadnjih šest godina, to bi značilo kraj ovog javnog servisa. BHRT rješenje vidi u tome da novac RTV takse iz Federacije bude uplaćen na njihov račun, a garantuju pravičniju raspodjelu od dosadašnje. I tu je problem jer nelegalno rukovodstvo Federalne televizije ne pristaje ni na što manje od toga da sredstva koja im ne pripadaju zadržavaju samo za sebe.
"Nažalost, mi svoje probleme u zadnje vrijeme rješavamo na sudovima, kako sa Federalnom tako i sa RTRS-om, da ne bude zabune. Ovaj prijedlog naplate RTV takse i ranije je bio na stolu. S prošlom vlasti, sa Novalićem (Fadilom, bivšim premijerom FBiH, op. a.) smo imali sastanak. Tada su nam obećali da će se pravednije ta raspodjela vršiti, ni tada FTV to nije prihvatila", naglašava Karamehmedović, prenosi BHRT.
Pojedini ministri u Vijeću ministara BiH podržavaju novi način raspodjele RTV takse. Edin Forto, ministar prometa i komunikacija, u čijoj je nadležnosti i sistem javnog RTV emitiranja, ponovio je da je stav BHRT ispravan i zakonit. Sam je uputio instrukcije EPBiH i Vladi Federacije, na koji način riješiti ovaj problem.
"U skladu sa državnim zakonom o javnim servisima, sva prikupljena sredstva bi se trebala uplaćivati na jedinstven račun. Moje mišljenje je da taj račun treba biti račun BHRT-a, državne televizije koja onda u skladu sa zakonom, po jasnoj formuli koja je u državnom zakonu navedena, dalje raspoređuje sredstva", kaže Forto.
"Jako nam je važano da zadržimo stabilnost javnih servisa. Važno nam je da se institucionalno riješe stvari, nismo baš oni koji su birali menadžmente tih preduzeća pa da možemo implementirati svoje politike. Pokušavamo biti medijatori tih procesa. Kolega Forto se zaista jako trudi da se kroz taj sistem naplate RTV takse, odnosa koji su vrlo komplikovani, ko kome koliko duguje. Razovarao sam sa ljudima oba servisa, učinit ćemo sve što možemo da se stabilizira rad javnih servisa jer je jako važan za medijsku scenu", ističe ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković.
Svi dosadašnji revizorski izvještaju ukazuju na to da je mandat Upravnog odbora i rukovodstva televizije Federacje istekao prije 10 godina. Za to vrijeme, iako legalni i zakoniti, radnici BHRT-a rade u teškim uslovima. Plata nije korigovana posljednjih 15 godina. Danas strahuju od potpunog gašenja dok rade svoj posao na opremi staroj i po 40 godina. Znaju kako je raditi bez zdravstveng i penzionog osiguranja pa otuda strah da ponovo ne dođu u situaciju da rade i ne primaju plaću. Stoga posljednji apel svim nadležnim za spas preko 800 radnih mjesta.
"Ono što morate znati jeste da je BHRT isto kao pacijent koji je na respiratoru, da su radnici kolateralna šteta maćehinskog odnosa države prema svojoj instituciji. Vrlo bitno je napomenuti da 60 posto radnika BHRT-a ima platu manju od 800 KM. Ako uzmemo u obzir da je potrošačka korpa u Federaciji i u Bosni i Hercegovini gotovo 3.000 KM onda, možda, možete shvatiti u kakvom su stanju naši novčanici i kako mi i uz pomoć čega izdržavamo svoje porodice", naglašava Anel Nurković, član UO Samostalnog sindikata radnika u BHRT-u.
Sutra je posljednji radni dan siguran za BHRT i nada da će u EPBiH biti potpisan ugovor o nastavku saradnje o naplati i raspodjeli RTV takse kako to Zakon propisuje.