S dolaskom jeseni vrijeme je da se pripremimo za sezonske izazove i posvetimo zdravlju imunosnog sistema. Iako ne možemo u potpunosti utjecati na to hoćemo li izbjeći različite zaraze, postoje stvari koje možemo napraviti kako bismo svoj imunosni sistem održali u ravnoteži, a za početak bi bilo dobro riješiti se ovih štetnih navika.
Loše prehrambene navike
Prehrana koja uključuje veće količine soli i dodanih šećera te je bogata rafiniranim ugljikohidratima i zasićenim mastima – primjer su različiti slatkiši, pržena i ultraprocesirana hrana – može izazvati upalne procese u tijelu i oslabiti funkciju imunosnog sistema. Također, može uzrokovati promjene u crijevnoj flori i tako dodatno povećati rizik od infekcija.
Uravnotežena prehrana bogata vlaknima i zdravim mastima, koja podrazumijeva ograničen unos šećera, soli i pržene hrane, ključna je za održavanje zdravog imunosnog sistema i prevenciju bolesti.
Konzumacija alkohola
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), alkohol kompromitira imunosni sistem i povećava osjetljivost na zarazne bolesti. Alkohol oštećuje imunosne stanice u plućima, što olakšava ulazak virusa u tijelo i otežava borbu protiv infekcija. Osim toga, alkohol izaziva upalu u crijevima i uništava zdrave bakterije koje igraju ključnu ulogu u održavanju imunosnog zdravlja.
Alkohol također ometa druge vitalne tjelesne funkcije, poput kvalitetnog sna, što dodatno slabi imunosni odgovor.
Pušenje
Cigarete sadrže mnoge štetne tvari poput nikotina, formaldehida i katrana, koje uzrokuju upalne procese i slabe imunosni odgovor. Nikotin npr. negativno djeluje na učinkovitost bijelih krvnih stanica koje pomažu u borbi protiv infekcija. Osim toga, pušenje dovodi do stalne izloženosti pluća tvarima koje izazivaju upale i koje mogu uzrokovati dugotrajne probleme te oslabiti sposobnost organizma da se brani od bolesti.
Premalo vremena na otvorenom
Tokom života, funkcija imunosnog sistema se oblikuje i kroz kontakt s mikroorganizmima u našem okruženju. Izloženost raznolikim mikroorganizmima pomaže imunosnom sistemu da razvije regulacijske putove koji su ključni za izbjegavanje pretjeranih imunosnih reakcija. Ukratko, pomaže mu da otkrije šta nam šteti, a šta ne, i kako treba reagirati.
Osim toga, boravak na otvorenom utječe na proizvodnju vitamina D, koji je važan za zdravlje kostiju, krvnih stanica i imunosnog sistema.
Manjak sna
Dok spavamo, imunosni sistem oslobađa citokine, glikoproteine koji reguliraju funkciju imunosnog sistema i koji su posebno važni upravo onda kada se javi infekcija ili upala. Premalo sna znači njihovu oslabljenu proizvodnju, a time i otežanu borbu protiv bolesti. Zato pazite na san – za odrasle osobe je optimalno 7 – 8 sati kvalitetnog sna svake noći.