Sve je razoreno

Sve manje nade da se pronađu preživjeli zemljotresa u Maroku

Maroko je sada daleko prošao okvir od 72 sata kada se smatra da je spašavanje najvjerovatnije, ali preživjeli su u nekim slučajevima pronađeni i nakon tog perioda

Spasilački timovi pojačali su u srijedu ogromne napore da pruže pomoć razorenim marokanskim planinskim selima jer su šanse brzo blijedile da se pronađu preživjeli u snažnom zemljotresu u kojem je poginulo 2.900 ljudi, a stotine hiljada je ostalo bez krova nad glavom, prenosi AFP.

Vozila prepuna zaliha kretala su se krivudavim planinskim putevima kako bi dopremila očajnički potrebnu hranu i šatore preživjelima u najsmrtonosnijem zemljotresu u zemlji u više od šest decenija.

Timovi za potragu bili su na mjestima i još uvijek pretražuju ruševine u potrazi za živima. Maroko je sada daleko prošao okvir od 72 sata kada se smatra da je spašavanje najvjerovatnije, ali preživjeli su u nekim slučajevima pronađeni i nakon tog perioda.

Žuti šatori koje je izdala vlada pojavili su se u kampovima za ljude koji su ostali bez domova u najteže pogođenim područjima južno od Marakeša, a mnoga sela u planinama Visokog Atlasa ostala su potpuno uništena.

"Jedina stvar koja je ostala od tih sela je njihovo ime", rekla je Fatima Benhamoud, 39 godina, u blizini distributivnog centra za privremena skloništa.

Njena porodica je živi u jednom od šatora u parku u Amizmizu, koji je postao centar pomoći za planinska sela, jer njihov dom više nije bio siguran.

Dolazak skloništa je pokazatelj da pomoć počinje da pristiže, ali je predviđeno da ona bude samo privremena i da će biti potpuno nedovoljna za približavanje hladne i kišne sezone.