Vanredno zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora BiH održat će se u danas, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače s početkom u 11 sati, a bit će zatvoreno za javnost i medije.
Prije početka zasjedanja, u 10.45 sati, Predsjedništvo HNS-a, kako je najavljeno, položit će vijenac i zapaliti svijeće kod spomen-obilježja poginulim braniteljima ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače, nakon čega će uslijediti kratka izjava medijima predsjednika Hrvatskog narodnog sabora Dragana Čovića, najavili su iz Ureda za informiranje HNS-a.
Naveli su kako je vanredno zasjedanje HNS-a zatvoreno za javnost i medije te da će nakon zasjedanja, predsjednik HNS-a Dragan Čović informirati javnost o donesenim zaključcima i odlukama.
A šta će nam to saopćiti Čović?
Mediji danima spekuliraju o mogućim zaključcima, pojavljuju se dokumenti koji bi sutra trebali biti usvojeni, a Čović je ranije najavio da će biti obvezujući za sve hrvatske političke predstavnike na svim nivoima vlasti.
Portal Bild jučer je objavio je dokument na kojem tvrde da su prijedlozi zaključaka koje trebaju usvojiti delegati. Na dokumentu se vidi sedam zaključaka.
Ovaj portal blizak HDZ-u Dragana Čovića naveo je da je riječ o okvirnom prijedlogu zaključaka koji je usuglašen između stranaka koje čine Hrvatski narodni sabor. Zaključci su uglavnom prijeteći i skandalozni.
Prvi zaključak kaže da HNS ocjenjuje kako je njihov pregovarački tim u dosadašnjim pregovorima dosljedno provodio utvrđeni okvir o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH i ograničenim izmjenama Ustava BiH, "posebno u dijelu koji se odnosi na legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda na svim administrativno-političkim razinama vlasti.”
Drugi zaključak HNS-a tiče se odluke Ljubić i nepostojanja uvjeta za održavanje izbora. "Postojeći Izborni zakon nije usklađen s Ustavom BiH i antidaytonski je. Njegovim izmjenama treba omogućiti provođenje odluke Ustavnog suda BiH U-23/14 i svih presuda Europskog suda za ljudska prava”, piše u zaključku HNS-a.
U zaključku broj tri HNS ističe da je spreman i dalje pregovarati oko Izbornoga zakona. I četvrtom se sve probošnjačke stranke karakterizira kao uzurpatore hrvatskih političkih prava i ugroživače hrvatskih nacionalnih interesa te im poručuje da nisu partner HNS-u.
Peti zaključak se tiče Centralne izborne komisije. HNS smatra da je "CIK uspostavljen izvan zakona i predviđenih procedura te kao takvo nema ovlasti zakonodavca".
Zaključak broj sedam je najskandalozniji. Ili Herceg-Bosna ili Izborni zakon i konzumacija političkih prava.
“Hrvatski narodni sabor obvezuje svoje članice da ukoliko ne budu mogli u cjelosti ostvariti svoja konstitutivna prava na legitimno predstavljanje i ustavnu jednakopravnost s druga dva konstitutivna naroda zajamčena Daytonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH, da pokrenu pravne i političke procedure za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH kojom će osigurati potpunu ustavnu jednakopravnost tri konstitutivna naroda”, zaključuje se u sedmom zaključku koji je objavio Bild.
Jutarnji list sinoć je objavio da im je više ozbiljnih izvora potvrdilo da u HNS-u žele odgodu oktobarskih izbora jer vjeruju da će, prema sadašnjim pravilima, doći u pitanje status Hrvata kao jednog od triju konstitutivnih naroda.
“Da bi izbori bili legitimni, potrebno je promijeniti Ustav i Izborni zakon. Vrijeme istječe, ali još postoji nada da će se to napraviti, a ako ne uspijemo, počinjemo akciju prikupljanja saveznika za naš plan, u BiH i izvan nje”, kazao je političar upućen u razvoj događaja za Jutarnji list.