TI BiH

Sve ‘preko leđa’ građana: Zabilježeno više od 2.400 primjera korištenja javnih resursa u izborne svrhe

Broj zloupotreba posebno je povećan sa početkom izborne kampanje

U poslednja dva i po mjeseca Transparency International u BiH (TIBiH) zabilježio je više od 2.400 primjera koji se mogu okarakterisati kao korištenje javnih resursa u izborne svrhe, a najveći broj njih odnosi se na funkcionersku kampanju, promociju javnih radova i podjelu jednokratnih budžetskih davanja različitim kategorijama stanovništva, odgovoreno je Feni iz ove organizacije na molbu za komentar dosadašnjeg toka predizborne kampanje za Lokalne izbore 2024.

TI BiH prati ove pojave od 6. jula ove godine, a broj zloupotreba posebno je povećan sa početkom izborne kampanje.

"TI BiH je do sada nadležnim institucijama podnio 103 prijave vezane za kršenje izbornog zakonodavstva. Po prijavama TI BiH sa liste predsjednika biračkih odbora i njihovih zamjenika uklonjeno je 41 lice za koja se utvrdilo da su povezana sa političkim partijama, dok je CIK odbio ukloniti preko 160 lica za koje je TI BiH dostavio prijave. Pored toga, strankama je izrečeno i 14 sankcija u iznosu od oko 60.000 KM ali se one uglavnom odnose na preuranjenu kampanju, dok su izostajale kazne za zloupotrebe javnih resursa", navode iz Transparencyja.

Izmjenama izbornog zakona BiH zabranjena je indirektna kupovina podrške birača što, između ostalog, uključuje pružanje jednokratne pomoći građanima ali po ovoj odredbi još niko nije sankcioniran iako je po podacima TI BiH do sada od strane svih nivoa vlasti kroz jednokratne pomoći podijeljeno oko 57 miliona maraka.

Najčešće se radi o jednokratnim pomoćima koje se pružaju penzionerima, mladima, socijalnim i drugim kategorijama u iznosima od od 50, 100 ili 200 KM koje se nisu isplaćivale ranijih godina.

"Iz ove zabrane izuzete su samo redovne budžetske subvencije, ali je CIK zauzeo stav da su sve subvencije redovne ako se “isplaćuju iz stavki planiranih budžetom” tako da je teško očekivati da će bilo ko biti sankcionisan ako se ova praksa nastavi", navode iz TIBiH.

Zbog svega je TIBiH još u julu zatražio autentično tumačenje od OHR-a koji je u odgovoru istakao da je tumačenje zakona spada u nadležnost CIK-a.

Sa druge strane nastavljena je i praksa intenziviranja javnih radova pred izbore a u poslednja dva i po mjeseca zabilježena su 684 slučaja započinjanja ili otvaranja završenih infrastrukturnih radova čija vrijednost, uz nekoliko velikih projekata, kumulativno iznosi 584 miliona KM. CIK je do sada kažnjavao kao “preuranjenu kampanju” praksu u kojoj stranke sebi pripisuju zasluge za izvođenje ovih radova, a još nije jasno kako će CIK ovakve pojave tretirati u samoj izbornoj kampanji.

Pored navedenog evidentiran je i 41 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe, a samo prvog dana škole 21 slučaj gdje su funkcioneri zloupotrijebili učenike osnovnih škola za vlastitu promociju i vođenje izborne kampanje. Takođe, zabilježeno je i 78 slučajeva povećanog zapošljavanja pred izbore, 103 primjera preuranjene kampanje, 73 slučajeva omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu.

"U otkrivanju ovih nepravilnosti TI BiH je veliku pomoć imao od samih građana koji su putem aplikacije Reflektor dostavili preko 1.000 prijava i dokaza o potencijalnim zloupotrebama javnih resursa", rečeno je u odgovoru Feni.