Poslije predsjedničkih izbora u Venecueli, obilježenih optužbama o široko rasprostranjenoj prevari, sve veći broj stranih zemalja priznao je opozicionog kandidata Edmunda Gonzaleza kao istinskog pobjednika.
Ekvador, Panama, Urugvaj i Kostarika su se pridružili Sjedinjenim Državama, Peruu i Argentini u priznanju Gonzalesa, bivšeg diplomate, nad autoritarnim aktuelnim predsjednikom Nikolasom Madurom.
"Poslije očiglednog falsifikovanja izbornih rezultata, ekvadorska vlada priznaje Edmunda Gonzaleza kao legitimnog pobjednika predsjedničkih izbora", navodi se u saopštenju iz predsjedničke kancelarije.
Poslije izbora 28. jula, izborna vlast Venecuele proglasila je za pobjednika Madura, koji je na vlasti od 2013. godine.
Međutim, još nije objavila detaljne rezultate pojedinačnih biračkih okruga.
Opozicija optužuje vladu za izbornu prevaru i tvrdi da je pobijedio njihov kandidat Gonzalez.
Opozicione grupe su saopštile da njihovi detaljni rezultati glasanja u više od 80 odsto biračkih jedinica u Venecueli pokazuju da je Gonzalez dobio 67 odsto glasova, a Maduro samo 30 odsto.
Mnoge strane vlade su već odbile da priznaju Madurov reizbor 2018. Huan Gvaido, tadašnji predsjednik parlamenta, proglasio se za privremenog predsjednika. SAD, Njemačka i druge zemlje priznale su Gvaida, ali on nije mogao da se afirmiše u zemlji – uglavnom zato što je vojska podržavala Madura.
Oružane snage su se još jednom zaklele na lojalnost Maduru.
Veliki broj ljudi ponovo je u subotu izašao na ulice glavnog grada Karakasa u znak protesta protiv Madura.
"Nikada nismo bili jaki kao sada. Režim nikada nije bio slab kao sada. Izgubio je svaki legitimitet", rekla je opoziciona liderka Marija Corina Machado.
"Nećemo odustati od našeg prava na građanski protest," rekla je ona.
Demonstracije protiv Madura održane su i u drugim dijelovima Venecuele, kao i u američkom gradu Miamiju, u Bogoti u Kolumbiji i u glavnom gradu Španije Madridu.