Svijet

Svi se pitaju ko je i zašto objavio povjerljive dokumente. Sad se pojavljuju šokantne teorije

SAD Pentagon curenje povjerljivih dokumenata

Šta uraditi sa desetinom povjerljivih dokumenata američkog ministarstva odbrane – mapama, grafikonima i fotografijama – koji sada kruže internetom?

Zajedno sa vremenskim linijama i desetinama neprobojnih vojnih akronima, dokumenti, od kojih su neki označeni kao "strogo poverljivo", daju detaljnu sliku rata u Ukrajini, piše BBC.

Oni govore o žrtvama koje su pretrpjele obje strane, vojnoj ranjivosti svake od njih i, što je najvažnije, kolika će vjerovatno biti njihova relativna snaga kada Ukrajina odluči da pokrene svoju dugo očekivanu proljetnu ofanzivu.

Koliko su stvarne ove odštampane stranice, rasklopljene i fotografisane, možda na nečijem stolu u trpezariji? I šta nam govore što već nismo znali?

Prvo: ovo je najveće curenje tajnih američkih informacija o ratu u Ukrajini od ruske invazije prije 14 mjeseci. Neki od dokumenata stari su i do šest sedmica, ali implikacije su ogromne.

Zvaničnici Pentagona kažu da su dokumenti stvarni.

Čini se da su informacije o barem jednom od njih grubo izmijenjene u kasnijoj verziji, ali iz deponije od čak 100 dokumenata, to se čini kao relativno mali detalj.

BBC je vidio više od 20 dokumenata. Oni uključuju detaljne izvještaje o obuci i opremi koja se pruža Ukrajini dok sastavlja desetak novih brigada za ofanzivu koja bi mogla početi u roku od nekoliko sedmica.

Piše kada će brigade biti spremne i navodi sve tenkove, oklopna vozila i artiljerijsko oružje koje dostavljaju zapadni saveznici Ukrajine.

Ali napominje da će "vrijeme isporuke opreme uticati na obuku i spremnost".

Jedna mapa uključuje "hronologiju smrznutog tla blatom", procjenjujući stanje tla širom istočne Ukrajine kako proljeće napreduje.

Nakon zime koja je do krajnjih granica testirala ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, postoji i otrežnjujuća analiza opadanja vazdušnih odbrambenih sposobnosti Kijeva, dok pokušava da uravnoteži svoje ograničene resurse da zaštiti civile, kritičnu infrastrukturu i svoje trupe na frontu.

Ne samo da dokumenti koji su procurili govore mnogo o stanju ukrajinske vojske, već govore i o nekim drugim saveznicima Washingtona. Od Izraela do Južne Koreje, dokumenti otkrivaju unutrašnje debate koje te zemlje vode o Ukrajini i drugim osjetljivim pitanjima.

Neki od dokumenata su označeni kao stroga tajna, a drugi će se dijeliti samo s najbližim američkim obavještajnim saveznicima.

Koliko je od ovoga novo?

Mnogo detalja ovdje je poznato. Samo ga ima mnogo više, i sve je na jednom mjestu.

Uzmite podatke o žrtvama. Malo je iznenađenje saznati da je SAD procjenjuje da je između 189.500 i 223.000 ruskih vojnika ubijeno ili ranjeno.

Ekvivalentna cifra za gubitke Ukrajine - između 124.500 i 131.000 - također je u skladu sa osnovnim ciframa o kojima su novinari obavešteni posljednjih nedjelja.

U oba slučaja, Pentagon kaže da ima "nisko povjerenje" u brojke, zbog nedostataka u informacijama, operativne sigurnosti i namjernih pokušaja, vjerovatno obje strane, da dovedu u zabludu.

Zanimljivo je da je ovo jedino mjesto gdje su učinjeni pokušaji da se dokumenti izmijene kako bi izgledalo kao da Ukrajina doživljava najveće žrtve.

Verzija koja se pojavila na proruskom sajtu Telegram uzimala je broj Ukrajinaca "ubijenih u akciji" ("16.000-17.5k") i stavljala ih u rusku knjigu, dok je okretala brojeve na ukrajinskoj strani tako da je pisalo "61.000 - 71,5 hiljada".

Sve nas to dovodi do pitanja ko je procurio dokumente i zašto?

'Evo, nekih dokumenata'

Priču o tome kako su dokumenti našli put od platforme za razmjenu poruka Discord, do 4Chana i Telegrama, već je ispričao Aric Toler iz istraživačke obavještajne grupe otvorenog koda, Bellingcat.

Toler kaže da još nije bilo moguće otkriti izvorni izvor curenja, ali prikazuje njihov izgled na platformi za razmjenu poruka popularnoj među igračima početkom marta.

Dana 4. marta, nakon svađe o ratu u Ukrajini na Discord serveru koji posjećuju igrači kompjuterske igrice Minecraft, jedan korisnik je napisao "ovdje, neka dokumenta su procurila", prije nego što je objavio 10 njih.

To je neobičan, ali jedva jedinstven oblik curenja.

2019. godine, uoči općih izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu, dokumenti koji se odnose na trgovinske odnose između SAD i Ujedinjenog Kraljevstva pojavili su se na Redditu, 4Chan i drugim stranicama.

Reddit je tada rekao da neredigovani dokumenti potiču iz Rusije.

U drugom slučaju, prošle godine, igrači online igre War Thunder su u više navrata objavljivali osjetljive vojne dokumente, očigledno u pokušaju da dobiju međusobne rasprave.

Najnovije curenje je osjetljivije i potencijalno štetno.

Ukrajina je ljubomorno čuvala svoju "operativnu sigurnost" i ne može biti zadovoljna što se tako osjetljivi materijal pojavio u tako kritičnom trenutku.

Ukrajinska proljetna ofanziva mogla bi predstavljati pravi trenutak za vladu Zelenskog da promijeni dinamiku na bojnom polju i postavi uslove za kasnije mirovne pregovore.

U Kijevu su zvaničnici govorili o mogućoj kampanji dezinformacija od strane Rusije.

Drugi vojni blogeri sugerišu suprotno: da je sve to dio zapadne zavjere da se ruski komandanti obmanu.

Ono što je najvažnije, u dokumentima koji su do sada procurili ne postoji ništa što ukazuje na pravac ili namjeru ukrajinske kontraofanzive.

Kremlj bi već trebao imati prilično dobru predstavu o obimu ukrajinskih priprema (iako su obavještajni neuspjesi Moskve bili očigledni tokom cijelog rata), ali Kijev treba da zadrži svog neprijatelja da nagađa o tome kako će se kampanja odvijati, kako bi maksimizirao šanse za uspeh.